bu akşam ne yesek?

şöyle ki çok hızlı hazırlayıp pişirebileceğim yemek ya da karın doyurmalıklara ihtiyacım var. evde bir takım burgerler var. bunlar pişecek ama yanına ne yapsam. 2 kişiyiz. ne bulursak yeriz. ikimizin de yemekle uğraşacak vakti bugünlük yok. ayrıca yarın için mantı planı olduğundan benzer tarzdaki yemekleri pas geçiyoruz.

tarhana ya da yoğurt çorbası 10 dakikada pişiyor. hem burger epey kuru bir yemek, çorba midenizi rahatlatır, bu kış günü içinizi ısıtır, bir de salata.

  • balik kraker  (30.11.11 15:13:46 ~ 15:14:26)
  • diaspora  (30.11.11 15:14:21)
misal ben söylediğiniz koşullarda hep domates soslu biber kızartması yaparım.

  • istanbul beyefendisi  (30.11.11 15:15:15)
burgerleri doğrayıp domates biber salçalı sosla lezzetlendirebilirsiniz.

  • bitter cikolata  (30.11.11 15:18:51)
tarhana çorbası zaten favorilerimizden :) son birkaç haftadır 2 günde1 neredeyse içiyoruz.

ama yeme kapasitemiz fazla bizim. salatayla doymayız bence :)
  • kedili madam  (30.11.11 15:21:07)
al bi palamut unla kızart yanına yeşillik önden de bi tarhana yada domates çorbası :))) benim menu acımasızmıyım canınız istesin karköyden şimdi aldım koca koca deryyyyaa kuzusu :))

  • benvaryaben1  (30.11.11 15:38:55)
o zaman tarhanayı eledik, başlangıç için yoğurt çorbası (bol naneli)(yoğurt+1 kaşık un+1 yumurta sarısı blendırda çekilecek, yağ ekle doğru ocağa--15 dak.)
havuç, turp rende, içine bol limon yağ ve tuz ekle hooop salata hazır.(maksimum 10 dakika)

ama hepsinden önce bulgur pilavı yapın minik bir tencerede. (doğranmış soğan yağda kavrulur, bir kaşık salça, üzerine bulgurlar, bulguru örtecek kadar sıcak su eklenir, tuz baharat falan---en fazla 20 dakikada bulgur pilavınız hazır)

bulgur pilavı ile başlayın, çorbayı koyun, onlar pişerken salatayı yapın, en son burgerleri kızartın maksimum 25 dakikada sofra hazır :)
  • balik kraker  (30.11.11 15:50:00)
@benvaryaben1 vallahi acımasızlık :) ben işten gelicem yorgunum, adamın yarın ilk iş günü :) bir de üstüne yetişmesi gereken çeviriler var. onlar yapılacak. işler kafamızı aştı gidiyor vallahi :)

  • kedili madam  (30.11.11 15:50:15)
@balik kraker kim dedi tarhanayı eledik diye :) listeye numaradan giriş yaptı kendisi :) burgerler konusundaki inat da bozulmasınlar diye :)

  • kedili madam  (30.11.11 15:51:56)
@benvaryaben1 balıkları sana göndersin- ayıkla da yolla- sen çevirileri bana gönder

  • niye ama  (30.11.11 15:55:13)
niye ama yarın ankaraya gelecem sana da getireyim ;) ben yedim bile temizlenmiş dilimlenmşi bi suya tutuyorsun unluyorsun onlar kızarırken yeşillikleri salata haline getirdim oooh

  • benvaryaben1  (30.11.11 16:00:19)
çok basit ve beklenmeyen bir lezzet:

4 tane kabak alın, ince doğrayın ve az yağ koyun tencereye üzerine de kabakları. orta ateşte pamuk gibi olana kadar pişsin(yaklaşık 15-20 dak)arada karıştırmak lazım tabii. piştikten sonra tuzunu koyuyoruz, üstüne de 4 tane yumurta kırıyoruz. yumurtaları omlet gibi dağıtıyoruz ama. onlar da pişti mi..yemek hazır.
üzerine sarımsaklı yoğurt olmadan tadı olmaz ama.
mutlaka bol sarımsaklı yoğurtla servis ediniz.
  • bir sebep bir bahane  (30.11.11 16:10:07)
brüksel lahana, havuc ve karnabahar hasla ki cok surmez havuc dısında hemen besamel sos dök ve fırına yolla lezzetli, hafif ustelik cabuk hazırlanır ben bıle cabucak hazırladım.

  • dyg*dyg  (30.11.11 16:31:13)
sözlükten ilham aldım, brüksel lahanası da pişirebilirsiniz burgerlerin yanına?

edit:1dk. geç kalmışım :)
  • balik kraker  (30.11.11 16:32:22 ~ 16:33:02)
@bir sebep bir bahane yumurtayla yoğurt bir araya geldi mi içim kalkıyor vallahi yalan yok.

zaten karar verildi. tarhana çorbası, pirinç pilavı, burgerler, yoğurt ve turşu :)
  • kedili madam  (30.11.11 16:33:30)
@balık kraker burgerlerden bagımsız dusun yeterınce saglıklı olmadıgından onu pas gectim.yanına değil tek basına yensin diye şee ettim neyse ne ben öyle de yerim hem eziyeti damak tadıma nasılsa.

  • dyg*dyg  (30.11.11 16:41:23)
salçalı makarna ??

  • gozyakansakiz  (30.11.11 17:03:03)