Şarkı Bestelemek

Sevgili John Lennon'lar,

Meraktan soruyorum; şarkı bestelerken müziğin üzerine söz mü yazılır, sözün üzerine müzik mi yaratılır genelde? Söz ve müziği farklı kişilerin yaptığı oluyor, o zaman kim düzenliyor bunu? Genel bir yöntem var mı, varsa nedir?

ikisi de olur, ayni anda da olur. iki farkli kisi yaptiginda genelde sözler önce yaziiyo, sonra birinden bu sözlere beste yazmasini istiyor söz yazari. tersi de olabilir tabii

  • yarey  (29.11.11 20:11:26 ~ 20:11:58)
1.bir melodi bulunur.
2.davulcu, bassçı veya diğer müzisyenler üzerine birşeyler katar.
3.söz yazılır.

en makulu bu.
  • kocayusuf  (29.11.11 20:15:27)
kanepee; önce beste yapılırsa prozodi hatası nasıl olur?

önce beste yapılırsa onun üzerine söz yazılır. yani zaten kılavuz beste. dediğin şeyin olması için önce sözün yazılması gerek. sözün üstüne beste uydururken prozodi olur.
  • kocayusuf  (01.12.11 09:27:51)
önce armoni, sonra melodi, sonra söz en sağlıklı sonucu verecektir.

  • ilkot  (28.12.11 11:43:55)