Araba Çok Mu Yakıyor?

100 km 12-14 litre yakıyor. Şehiriçi kullanmaktayım. 40bin de 2004 model benzinli 1,4 sx citroen c3. Araştırdım Şehiriçi Yakıt Tüketimi 8,2 lt diye geçiyor.
1- Sizce çok mu?
2- Tiptronik olması etkiler mi?
3- Otomatikte kullanmasam manuelde kullansam daha az yakar mı?
4- Bir servise gideyim mi?

1) %20 fazla yakıyor.

2) tiptronik olması avantaj diye biliyorum

3) otomatik daha mantıklı siz ayarlayamazsınız daha az yakmasını manuelde

4) evet gidin içiniz rahatlasın.
  • kya  (25.11.11 23:44:16)
çok yakıyor, o motor hacminde 12-14 şaka gibi, ister yarı otomatik ister tam otomatik ne olursa olsun öyle bir tüketim olamaz ki psa grubunun motorları verimlidir, direk servis.

  • theos ek mekhanes  (25.11.11 23:49:07)
Golf 1.6 kullanıyorum 5 kasa. tiptronic. şehir içi 11-13 arası geziniyor. Dolayısıyla normal,benim ki 6 ileri vites normalde eski tip otomatiklere göre daha az yakması gerek ama ben bir önceki arabaya göre bir fark göremedim. Servise isterseniz gidin ama bir sonuç alamazsınız dizel otomatik almadığınız sürece.

  • skywalkeremre  (25.11.11 23:49:36)
oyşşşşş o ne ya. adamı fakir eder. git tabi servise. focus otomatik yakmıyor o kadar.

  • art vandaley  (25.11.11 23:51:04)
e200 kullanıyorum 2000 kompresor max 11 lt yakıyor.
-bayagı cok
-az bucuk
-farketmez devirleri ayarlaman daha zor
-git hava filtreleri,bujiler vs baktır.
  • duptıs  (25.11.11 23:55:35)
2000cc 155bg bir araç kullanıyorum şehir içi 10-11 arası yakıyor. 1.4 araca 12-14 çok fazla.

  • orpheus  (26.11.11 03:39:04)
çok yakıyor. 1.4 motorun 10 lt'yi geçmemesi lazım. tam otomatik polo vardı bende 8-9 lt civarıydı.

yalnız sabah akşam yoğun trafikte araba kullanıyorsan veya devire abanıp performanslı kullanıyorsan bu değerleri görebilirsin. sen her halukarda servise git bence. bir de ölçümü doğru yaptığından emin ol. ben yine de yazıyım:depoyu fulleyip km'yi sıfırlıyosun. sonraki fullemede kaç lt benzin aldığına bakıyosun.

bir de otomatik manuele göre daha fazla yakar denir.
  • merhum  (26.11.11 07:56:20 ~ 07:57:28)
1- çok yakıyor. normal değil.
2- sıralı otomatik denilen bir sistem vardır, bir önceki kasa bmw 7 serisinde çıkmıştı. ya da daha günceli toyota' larda kullanılan tiptronik sistemi. bu tarz otomatik şanzumanlarda debriyaj pedalı yoktur ama baskı balata bilye vardır. yakıt tüketimini manuele göre değiştirmez. tork konvertörlü modellerde ise (klasik otomatikler) güç kaybı vardır ve yakıt tüketimini 1 lt kadar yükseltir.
3- otomatikte sport modunda kullanmıyorsanız ve araba 6000 de falan vites değiştirmiyorsa daha az yakmaz.. aynı yakar yani aşağı yukarı.
4- gidin. muhtemelen ateşleme arızası ya da o2 sensörü arızalanmıştır. bu arada hava filtresine de baktırın. zamanı gelmişse yağı da değiştirip tam sentetik koydurun.
  • pozzecco  (26.11.11 10:31:47)
Şehir içine göre değişir. İşle ev arası sürekli trafik var. 1.6 otomatik Corolla ile başka yere çıkmazsam Bir hafta sürekli ev-iş yaparsam 13-14'leri görüyorum. Sağa sola gitmeye başladığımda 10-11lt'lere iniyor.

  • zombi  (22.02.16 10:41:34 ~ 10:41:51)