dersim olayları

nedeni ne bu olayların? neden şimdi pörtlettiler bu konuyu? özet geçebilir mi biri bana?

Dersim katliamı olmamıştır olan olay bugün nasıl biz PKK!ya terör örgütü diyoruz ama bazıları( sözlüktekilerin de bir kısmı dahil) PKK yı terör örgütü görmüyorsa, Dersimde zamanında olan şudur devletin otoritesi kabul edilmemiş , devlet sen orada dur bize karışma denmiş, köprüler bombalanmış , karakollar basılmıiştır, devletin de hatası olmuştur ama öyle bazılarının savundugu gibi Atatürk bir sabah kalkıp İsmet gel dersimi bombalıyak Sabiha kızım sen de git uçağı hazırla dememiştir, bir sürü taraflı tarafsız kitap var, okumak, olayı Tuncelilerden dinlemek gerek, hele bahsedildigi gibi bir Alevi katliamı olması imkansızdır bugün Aleviler çok büyük bir kısmı CHP'yi desteklemekte ve Atatürk'ü sevmektedir, hesaplaşma bellidir her türlü Atatürk'e varacaktır bu olayın sonu...

  • bisanthe  (23.11.11 16:41:54)
ntv tarihin 11. sayısında da incelenmişti, static.ideefixe.com

  • toshiro  (23.11.11 16:46:28)
Özet olarak CHP'nin tek parti zamanında, Dersim'in geçmişteki özerk statüsü nedeniyle vergi toplama sıkıntısı olmuş, bunun üzerine devlet (CHP) altında Atatürk'ün imzası bulunan şark ıslahat planı'na dayanarak tüm Dersim halkına savaş açılmış, dersim'li insanların yarısı (kadınlı çocuklu bebekli) katledilmiş yarısı da sürgün edilmiştir.

  • otonomo  (23.11.11 16:48:39)
Dersimli insanların yarısı katledilmiş diğer yarısı da sürgüne gönderilmiş eee o zaman bugünkü Tuncelilerin ataları Moğollar pardon Etiyopyalılar, ya olaya bizzat tarafsız bakan Tunceliler devleti yanlışlar olmasına rağmen haklı görmekte, kaldı ki "katliam " kelimesi çok yanlış bir tabirdir, bugün Dersim katliamı var diyenler Tuncelili Aleviler değil, doğulu ve güneydoğulu Kürtlerdir, Diyarbakır ve Hakkari merkezli PKK hareketi Tunceli'yi de içine katmak istiyor,

  • bisanthe  (23.11.11 16:52:19)
dersim katliamı bizzat (o zamanki iktidar) chp tarafından yapılmıştır. yok efenim demokrat parti falan yalan dolan. koca parti içindeki üç-beş kişiye bakmaz topluca karar verir.

dersim olayları cumhuriyete karşı bir nevi iç isyandır. türk askerinin müdahalesi ile maalesef şiddetli bir şekilde bastırılmıştır. pek çok sivil hayatını kaybetmiş ya da kaybolmuştur.

daha sonraki süreçte tüm bu yaşananlar sümen altı edilmişti ta ki son yıllara dek.

esas tartışılan birkaç husus;

sivil halka karşı aşırı şiddet kullanılmıştır.
atatürk'ün rahatsız olması sebebiyle olaylara doğrudan bir müdahalesi yoktur fakat kendisinin haberi vardır.
sabiha gökçen (ki kendisini milli kahramanlarımızdan kabul ederiz) bizzat dersim'i bombalayan pilotların başını çeker.

(bkz: #16442294)
  • elalemin derdi  (23.11.11 16:52:40 ~ 16:57:07)
Bakıyorum Diyarbakır CHP'den 2 tane dangalak çıkıyor biz CHP adına özür diliyor eminim kendileri bile CHP yerine BDP'ye oy vermiştir, kaldı ki gidin bakın Tunceli belediyesine çalışan adamlar hep Diyarbakırdan gelenler , şu konuyu bırakın Tuncelililer konuşsun, diğerleri değil...

  • bisanthe  (23.11.11 20:12:30)