gramafon vs. pikap

ne fark var aralarında?

gramofon sadece 78 lik yani taş plak çalar. pikap 78, 45, 33 hepsini çalar tabi pikabına bağlı olarak.

  • e1c1e1m  (22.11.11 17:05:26)
gramafon iğnesi zaman zaman (sık sık) değiştirilir sigara filtresi gibi. tükenir plak üstünde (taş plak?) ama pikap "vinyl" plastik olduğundan bi nebze "tükense" de bu tükenme yılları bulabilir iğnenin kalitesine bağlı olarak. gramafon gibi 3-5 plakta bir değiştirilmesi gerekmez.

  • ben smyrna  (22.11.11 17:12:33)
pikap elektrikle çalışır. elektrik motoru vardır, plağı öyle döndürür. iğnenin okuduğu izi elektriksel yöntemlerle yükseltirsiniz, ya dahili anfisi vardır, ya anfiye bağlanacak kablo.

gramofon mekaniktir. zembereği vardır, kurarsınız, kurması bitene kadar döner ve ayarsızdır sadece 78 devirde döner ve dolayısıyla 78'lik plak çalar. kurması bitince iioooouu diye durur, yeniden kurarsınız. sesi de tamamen ucuna bağlı huni gibi hoparlörün içinden yükseltir. komple mekaniktir yani.
  • kibritsuyu  (22.11.11 21:42:30)