720p film arşivciliği?

Hem disk kapasitem, hem de internet hızım elvermediğinden, yıllar sonra da izlemek amacıyla beğendiğim dizi ve filmleri 1080p yerine 720p formatında arşivliyorum ama bunların yıllar sonra şimdiki 320p gibi bi' değere sahip olabilecek olması beni endişelendiriyor. Ne bileyim mesela 20 yıl sonra çocuğuma "bak v for vendetta, 720p hem de çakal ;)" dediğimde "hesap makinesiyle mi çekmişler bunu daddy?" der mi? 20 yıl sonra 4860p versiyonunu bulmam da imkansız her sevdiğim filmin, az bilinen sanat filmleri falan da var sonucta.

20 yıl sonra internet hızlanır, kolayca edinirsin 1020p'lerini, kasma o kadar..

  • ruhibirbanyo  (22.11.11 12:35:26)
boş iş. 3000+ film arşivlemiş sonra bağışlamış biri olarak bunu söyleyebilirim. bluray belki arşivlenebilir. belki.

  • ozdek  (22.11.11 12:43:32)
@ruhibirbanyo internet hızlanacak ama istediğim filmleri bulma imkanım da olmayacak. az önce mesela 2011 yapımı, oscar adayı bi filme baktım, 50 seed vardı. 20 sene sonra adı bıle anılmaz bu fılmın.

  • hjarteblod  (22.11.11 12:52:47)
ozdek +1
Filmde arşiv işi gereksizlikten başka bir şey değil. Şahsen, DVD arşivi yapardım. Bin küsur filmden sonra bir baktım, 720p'ler var. Başladım arşivi çevirmeye. Yolu yarıladım 1080p'ler... Şimdi de 3D'leri geliyor filmlerin... O iş hep daha iyiye gidecek. Arşivlenecek kadar iyi filmler sürekli güncel formatlarda bulunuyor zaten. O kadar zaman/parayı o işe ayıracağına başka koleksiyona başla. O kadar DVD alacağıma o parayı kütüphaneme gömseydim şimdi iki katıydı kütüphanem. :(

  • AhmetVural1987  (22.11.11 12:56:23)
Ayrıca, artık TV portalları üzerinde dahi bulunuyor o filmler. İki sene sonra, şimdinin 700 mb'lık filmleri gibi direk internet sitesinden 1080p izleyeceğiz büyük ihtimal. O zaman seed sorunu da kalmaz, sıkıntı yapma.

  • AhmetVural1987  (22.11.11 12:58:43)
hiç gerek yok bende bıraktım

  • cnonefb  (22.11.11 13:20:01)
nasıl bu kadar iyimser olabiliyorsunuz aynı filmlerin yıllar sonra da bulunabileceği konusunda?
bugün noviembre'nin 16, dead poets society'nin 67, lilja 4ever'ın 42, 99 francs'ın 7 seed'e sahip olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

"kaliteli filmler zaten yıllar sonra da bulunur" demek yanlış değil mi biraz? bugün neredeyse sadece hollywood filmleri pazarlanıyor evrensel çapta, ve yıllar sonra o filmler hala ünlü olacak, kabul ediyorum fakat her şey klişe senaryolu filmlerden ibaret değil ki.
  • hjarteblod  (22.11.11 13:23:34)
cok degisik bir sey sorsam.

adam 3 bin film arsivliyo,her film yaklasik 2 saat desek,6 bin dakika yapar.bu da 250 gün araliksiz film seyretmeye esdeger bir davranis.günde 12 saat araliksiz film seyredildigini hesap edelim 500 gün yapar.

bir kere seyrettigin filmi neden arsivlersin?hadi 3-5 filmi tekrar tekrar seyredebilirsin belki seversin de ama 3 bin filmin arsivlenmesi sacma ve bos.

bu arada söyledigim bildigimiz makara ya da orjinal film arsivciligi degil,torrent arsivciligi.torrent arsivciligi nedir hocam,ancak 3-5 burju,mevve isimli kiz "aaaa ahmette gilmore görls warmis ,ahmeeeeett bana verebilir misin filmleri?" tarzi muhabbetlerde kullanilan adam olunur.

hic merak etmeyin o filmler kalir film stüdyolari arsivinde.kisacasi belki cekim kalitesi yüzünden 4000p olmaz ama seyredilir simdiki tosun pasa modunda.
  • serabetan  (22.11.11 13:33:41)
720p de ne arşivlediğine bağlı. tersten yaklaşalım sorduğun soruya misal bundan 20 sene önce trt de yayınlanan bir dizi nin full hali vhs olarak şu an elinde olsa ne olur? (o zamanki kayıt teknolojisi anca vhs idi o yüzden vhs dedim) bence çok kıymetli bir arşiv olur. misal 20 sene önceki susam sokağı bölümlerini bulsam full halini ben şu halimle para verir alırım, izlerim.

  • rentts  (22.11.11 13:39:41)
ultra hd konusuluyor ki 5 yıl ıcınde 4k ya gecıcez muhtemelen. sonraki 5 yılda da 8k ultra hd ye.

su an tum filmler bluraye cevrılıyor zaten. 4k ya da cevrilir kolaylıkla. master kopyalar 4k zaten. ama bluray dvd gibi 20 yıl yasar cok rahatlıkla.
  • bryan fury  (22.11.11 13:43:20)
ozdek+1

1500film arşivlemiş ve 2 senedir hiç bir(neredeyse) film indirmeyen biri olarak.
  • shell  (22.11.11 13:45:27)
dead poets society'nin 300 seeder'i var isohuntta bu arada yanlis olmasin. internetiniz el verse 1-2 mb/s ile indirirsiniz.

Onun disinda bir ton file storage servislerinde de duruyor bu filmler, rapidshare megaupload falan gibi. Bulunur yani aransa ki bundan yillar sonra cok daha duzenli ve yapili bir sistem olacaktir. Torrent hala bir karambol...

Ugrasmayin derim ben de..
  • natnan  (22.11.11 14:33:46)
Kutu kutu dvd rip arşivimi evden taşınırken çöpe attım. CD çantasındakilerin bazıları yıllarca açıp bakmadığım için çantaya yapışmış, hasar görmüş. Eski vcdler bile buldum arada.

Harici hdd aldığımda madem ttnet'e ayda 100 kağıt bayılıyorum sömürmeliyim diye koca interneti indirmiştim, hd videolar çıkınca yer kalmadığı için neredeyse bütün dvd ripleri sildim.

Star Wars, LOR gibi tekrar izlenebilirliği olan filmler dışında arşiv yapmıyorum artık. Ama izlediğim filmi de hemen silmiyorum, yer kalmazsa seçip seçip siliyorum.

ÖZET : Arşiv yapılmaz hele ki 720p hiç yapılmaz. Korsan olarak satacaksan başka.
  • kimlanbu  (22.11.11 14:57:23)
bi zaman heves edip 2-3 yıl hamallıgını yapmıştım ben de arşiv arşiv diye.sonra unutuluyo gereksiz geliyo falan.ya da zamanın olmuyo izlemek için.zaman olsa eski hevesin kalmıyo vs.bikaç yıla geçer bence hevesin.

  • yanik  (22.11.11 15:21:53)
1. bu işle ilgili bir mesleğiniz yoksa... tv radyo sinema bölümünde falan okumuyorsanız...

2. bu işin ticaretini yapmıyorsanız...

bu tür arşivcilikler hastalıktır. zaman para daha da önemlisi "kafa" kaybıdır. yok altyazısı olsun yok senelere göre yok tagleri doğru yap yok bilmem ne.

tıbbi bir durum yani.

çok daha ilerlemeden bırakın.

hele hele ömrümde 2-3 filmi ancak 2 kez izlemiş birisi olarak, aynı filmi bir daha bir daha izlemeyi asla anlamıyorum.

çok olmadı, bir filmi asla bulamadınız, orjinalini alırsınız nedir ki maliyeti? kaç film buna değer? sabah Groundhog Day'i izledim, 8.2 almış, bir daha neden izleyeyim?

binlerce film arşivinin zaman, teknik, konsantrasyon açısından maliyeyi ile yüzlerce filmin orjinalini alırsınız, ki zaten sadece 4-5 film buna değer.

sonuç: sakın girmeyin bu işe.
  • 29ekim2011  (22.11.11 15:45:36)
1080p degil de o zamana 3d teknolojisinin boku cikmis olacak, holografik goruntu olarak izleyecegiz bence. ortada hologramda sahne oynacak, biz sahnenin cevresinde dolasip istedigimiz acidan gorecez. tabi o da 3 boyutlu dusnuldugunde bugunku HD hesabindan 1920x1080x1920 cozunurluk gerektirecek yani film boyulari simdikinin 1920 kati olacak HD cozunurlukte. Ancak veri depolama ve iletme teknolojileri de hizla ilerledigi icin bi sorun olmayacak.

  • jupiterianvibe  (23.11.11 06:13:11 ~ 06:14:32)