Pazarlamacılar için. Segmentasyon ve hedef pazar belirleme

Farkını bir türlü anlayamadım. Bu ikisinin ne farkı var?

birisi segmente etme yanı ayıklama genel anlamda hangı kategorıde olursa olsun .. dıgerı ıse bu pazarlardan yalnızca bırı olan hedef pazarı belırleme ıslemı. ılkı bır ust sevıyede sınıflandırma yapmak. dıgerı ıse sadece hedef pazarı belırlemek. yanı segmente edılmısler ıcerısınde hangısnın hedef pazar olması gerektıgıne karar vermek gıbı dusunulebılır.

bıraz daha genıs yazacak olursak segmente etmek azınlıkları cogunluklardan ayırmak ıslemıdır yanı gruplamak. ıkıncısı ıse bu gruplardan hangısının hedef pıyasa olması gerektıgıne karar vermek. yanı azınlıklardan bırını mı hedefleyeceksınız yoksa cogunlugu mu hedefleyeceksınız durumudur.
  • kennym  (20.11.11 15:40:49 ~ 15:42:45)
segmentasyona; Benzer şekilde davranan ya da benzer ihtiyaçları olan ve diğer gruplardan farklılaşan grupları tanımlamaktır. bu ürün, ülke, sektör ve daha bir çok parametre bazında değişiklik gösterebilir.

örneğin senin bir ürünün var. senede 1000 tane satıyorsun.. bu ürünü;

A grubu: 100

B grubu: 120

C grubu: 300

DE grubu: 480 alıyorsa

bu sosyo ekonomik statüye göre segmentasyondur. ama sen bunu çok daha farklı yöntemlerle yapabilirsin. hedef pazar belirleme ise senin rakiplerinden pazar payı çalmak için belirleyeceğin stratejidir. eğer senin rakibin de 1000 birim ürün satıyor ama o DE grubuna 680 birim satıyorsa senin ilk hedefin bu kitleden müşteri çalmak olmalıdır. tabii bunun öncelik ve maliyet analizi var. ya da rakibin 680'inden çalarken senden ne kadar kayıp oluyor A, B ve C grubundan.

kısacası konu pazarlama araştırmasının konusu. mail adresini verirsen konu ile ilgili bir doküman gönderebilirim.
  • otopsicocugu  (20.11.11 16:13:06)