Bad sector

İki gündür bilgisayarı açarken mavi ekran veriyordu. İki üç denemeye masaüstünü görüyordum. Bugün HdTune ile tarama yaptım. Nur topu gibi bir bad sector oluştuğunu gördüm. Nasıl etsem, pc sorunsuz açılsa?

  • neslimi kaybettim hukumsuzdur  (17.11.11 22:21:35)
eğer garantisi sürüyorsa hard diski değiştirirsin. yeni hard diskle sorunsuz açılır.

çünkü bu bad sector denilen nane sürekli büyüme eğilimindedir. birkaç gün sonra mesela 8 bad sectoe daha sonraki gün 13 diye gider. bunun büyümesini yavaşlatacak tek şey low-level formattır. low-level format bad sectorun üstüne bir not düşer o bölge kullanılamaz.
hdd regenerator kısmen işe yarar bad sector fiziksel değilse düzeltme şansı var ama her zaman sökmeyebilir.

hddd regeneraorla düzelrsen bile aynı yerde yeniden bad sector oluşabilir. en temiz yöntem hard diski değiştirmektir.
  • tururo  (17.11.11 22:29:37)
Eskiden sadece DOS altında çalışırdı, Windows versiyonu da çıkmış.

www.megaupload.com
  • crostata  (17.11.11 22:31:46)
Garantisi yok ne yazık ki. Ömrünü tamamlayana kadar kullanacağım. Sonrasına bakarız.

  • arig  (17.11.11 22:51:35)
@arig. bence verilerini hemen yedekle. çünkü bir kere bad sector çıkmaya başladımı o diskin çalışamaz hale gelmesi çok fazla sürmüyor.

  • tururo  (18.11.11 12:46:11)
Hdd regenerator işe yaramadı. Şöyle ki, bad sectorü onardım dedi ama bilgisayarın açılması yine aynı. Önemli dosyaların yedeklerini aldım. Bir de sabit disk fiyatlarını inceledim. Yahu bunlar gittikçe ucuzlayacağına pahalanıyor mu ne?

Son bir çare olarak low level formatı deneyeceğim. Samsung sabit disk için hangi aracı kullanmamı önerirsiniz?
  • arig  (18.11.11 23:33:55)