canon eos 550d LENS öneri

merhaba dostlar 550d alıp kısa film belgesel vs çekim yapacağım. sizce netür bir lens almalıyım ? 18-55 ve 55-250 kitler video çekimlerinde fotoğrafa nazaran nasıl bir sonuç verir yardımcı olabilecek varmıdır?

vıdeo ıcın daha cok lensinizin f değeri önemli diye düşünüyorum. uzun lensler fotograf için daha bir doygunluk sağlar örneğin, portre cekeceksenız uzun odaklılarla daha verımlı sonuc alırsınız. vıdeoya gelınce merceğin ışığı önemlidir, f değeri hangisinin daha kücükse o daha ıyı sonuc verır. bır de manuel netlık yapacaksınız halıyle, zoom ın ve outunuz sonuna kadar gıdecekse oldukca zorlu bı ıs olacaktır. 18-55 gıbı bı lensı onerırım. daha da acıgı, eger cok hareketlı cekımlerınız yoksa sabıt lense yakın olmak ıyıdır.

  • fenerliyim ama feneri delgado  (17.11.11 15:34:30)
1,4 manuel lens. m42 100-120 civarı
başkasını alma. netlemeyi mecburen elle yapacağın için kesinlikle diyorum

  • radikalherif  (17.11.11 15:34:33)
birtane 35mm yada 55mm sabit bir lens. yanında 55-250 bir kit lens olsa sizce nasıl olur. diyelimki ben kamerayla sabit duruyorum görüntüdeki kişi ileri doğru uzaklaşıyor böyle bir görüntüde manuel olarak netliği zoomlamı sağlayacağım?

  • sabor  (17.11.11 15:39:19)
netliği netlikle sağlayacaksınız. netlık ayarı halkasıyla. sadece şu: eger hem zoom hem netlıkle ugrasmaya kalkısırsanız cok zor olur bu, demek ıstedık.

  • fenerliyim ama feneri delgado  (17.11.11 15:41:01 ~ 15:41:41)
anlıyorum. birde şunu merak ettim 35mm sabir bir lens 18-55mm göre daha keskinmi sonuçlar netlik aldığımda? hareketli görüntülerde 35mm sabit bir lens pek kullanılmayacak anlamı çıkarabilirmiyiz ?

  • sabor  (17.11.11 15:46:06)
35 mm'de de, 18-55 ya da diğer zoomlu ve sabit lenslerde de hareketli herseyı netlık ayarıyla netlersınız. hareketle netlık aynı anda baslamalıdır. yakalamak ıcın hareketı tabıı. zoom, dslr makınalarımızda, netlikle otomatık olarak giden bi ayar değil malesef. autofocus, fotograf ıcın varsa da vıdeo ıcın yok 550d'de. bu yuzden dee, hem zoom hem netlık yapılır yapılmaz degıl, ama ugrastırır. keskınlık sabıt lenslerde en ıyısıdır. f degerı bunu belırler dıyerek tekrar edeyım ama soyledıgınız ıkı lensın arasından elbette 35 mm cok daha keskındır. fakat 2.8'lik bi 18-55 kötü bi lens değildir.

  • fenerliyim ama feneri delgado  (17.11.11 15:59:59 ~ 16:00:35)
eski lensler odaklarken daha iyiymiş, zira odak kısmınde mesafe yazdığından hareket alanına göre rahatça odaklayabiliyormuşsunuz

  • yuto  (17.11.11 17:43:32)
hepinize çok teşekkür ederim yardımcı oldunuz. uzun bir araştırmadan sonra bende manual lenslerde karar kıldım. hem çok ucuzlar ve çok daha profesyoneller arkadaşımın canon 400dsini kullanırken bile manual çalışıyorum mf lenslerin bana daha uygun olacağına karar verdim. fiyat uygun olduğu için çeşit çeşit lens almayı düşünüyorum. çok hızlı çekimlerde yine 550d'nin kendi üzerindeki lensle af açıp idare ederim en kötü.

  • sabor  (18.11.11 14:02:06)