Yabancı şirket ismi / ünvanı

Merhaba ahali,

Şimdi diyelim ki bir şirket kuracağım ve uluslararası çalışan bir şirket olacak.

Şirketin ismini de türk ticaret siciline atıyorum "Galaksi produksiyon ltd.şti." olarak kaydettireceğim. Fakat uluslararası işler de yapacağım için mesela şirketin title, website, kartvizit gibi unsurlarında "galaxy film & productions" diye lanse edebilir miyim?

evet kullanabilirsiniz ama mali müşavirinize danışın lütfen...

  • kamyonsans  (15.11.11 14:42:01 ~ 14:42:12)
aslında çok cüzi bir arama yapabilirsiniz TPE den hatta patent bile alabilirsiniz bu işler için adrespatent bilmemnepatent tarzı firmalar var fakat 200-250 tl ya halledilecek işi 2-3bin tl alarak yapiyorlar

  • saz@n  (15.11.11 15:07:40)
@saz@n;

Yok patent almak değil amacım, şirketin ismini sicile türkçe kaydettirip, pazarda lansmanını ingilizce isimle yapmak mümkün müdür, legal midir vs. Bunu öğrenmek istemiştim ancak yine de saol ;)
  • everyone looks so good from here  (15.11.11 15:12:49)
mümkün canım o problem değil hepsiburada.com d-market diye fatura gönderirdi bi ara oyle şeyler sorun olmaz tabelanı istersen gün aşırı değiştir önemli olan vergi levhandaki isim atıyorum (totem turizm a.ş)'dir divan otel mesela

  • saz@n  (15.11.11 15:27:18)
unvan neyse lansmanı o şekilde yapmanızı öneririm. film & productions vs. gibi faaliyet alanlarını ingilizceleştirmenizde sıkıntı yok ama registered olmayan bir unvan üzerinden tanıtım yaparsanız güven sorunu yaratabilir. müşterinin birinin ticaret sicilinden firmanızı kontrol edeceği tutar mesela, bulamaz, kıllanır, falan filan...

türkçe/ingilizce ayrımı olmayan, evrensel bir sözcük düşünseniz mesela isim olarak? çok feci atıyorum, andromeda gibi misal.
  • boshi  (15.11.11 17:04:09)
şirketin ana faaliyet konusunu belirten kelime türkçe olduğu takdirde yabancı kelimeler kullanılabiliyor diye biliyorum. Yabancılık unsuru taşııyanlarda mümkün eminim de ortakları sadece türklerden oluşan şlrketlerde de mümkün mü emin olamadım. istanbul ticaret odasının web sitesini bir kurcalayın, olmadı arayıp sorun.

Netice olarak güven ve itibar açısından yurtiçinde ayrı, yurt dışında ayrı unvan kullanmak hoş değil kanaatimce.
  • yumusakdiken  (15.11.11 17:39:21)