insan neden ağlar

ya da siz neden ağlıyorsunuz?
ağlıyor musunuz?
kendi üzerinizden çıkarımlar kadar genel anlamda insan neden ağlıyor sizce?
ek: içgüdüsel bir şeyse ( bence öyle)hangi iç güdümüz bunu tetikliyor?
yoksa sonradan mı uydurulmuş pek çok şey gibi

1-acı
2-ağrı
3-duygu yoğunluğu
4-histeri krizi
5-hastalık/rahatsızlık
6-biyolojik-fiziksel tepki.

ve 7-bir kadın silahı olarak ağlamak.
  • sormaya geldim  (13.11.11 00:23:23 ~ 00:26:11)
ben çok ağlıyorum. gereksiz ve yersiz zamanlarda bile ağlıyorum.
mesela birinin başka birine iyilik yaptığını görünce boğazım düğümleniyor. kavga ederken, tartışırken saniyesine ağlıyorum. geceleri saçma sapan beni üzecek şeyler düşünüp ağlıyorum mesela.
çok gerizekalıca ama oluyor yani.

böyle genel bakınca neden ağladığımı hiç bilmiyorum ama.
  • vakumlu  (13.11.11 00:24:33)
sormaya geldim; bir ifade biçimi yani?
mümkünse madde 7yi biraz göz ardı edebilir miyiz, içinde samimiyet, gerçeklik olanı soruyorum, en çok neden ağlıyorsunuz?

  • rn  (13.11.11 00:25:59 ~ 00:28:54)
işin duygusal kısmını düşünürsek kesinlikle. ben çıldırasıya sinir yapınca ağlıyorum. o da hüngür hüngür ağlamak değil tabi, istemsizce akıyor gözümden yaşlar. bazende gerçek bir çaresizliğe şahit olduğumda ağlıyorum (herhangi birisi) ama gerçek bir çaresizlik..

  • sormaya geldim  (13.11.11 00:29:04 ~ 00:33:16)
3-5 yıl önce çorum'lu şehit babası bu ipnelere inat ağlamıcam demişti o zaman ağlamıştım.
bir de anıtkabir de panaroma'da baya gözüm dolmuştu.
bir de sinirden ağlamıştım ilkokul hocamdan dayak yediğimde :)
bir de lisede ergenlik-sınav-kız vs den ağlar gibi olmuştum.
not: erkeğim
  • dieselsingle2  (13.11.11 00:33:08)
bu kadar gelişmiş! iletişim yöntemlerine rağmen ifade edemediği ne olabilir ki insanın sanki çok içgüdüselmiş gibi, sanki mi?...

  • rn  (13.11.11 00:33:29)
hem doğuma hem ömlüme ağlamamız?

  • rn  (13.11.11 00:40:50)
biyolojik açıdan:

gözyaşı bezleri ile beynin limbik sistemi arasında nöronal bir bağlantı var. limbik sistem içgüdüleri ve duyguları kontrol ediyor. limbik sistem hipotalamusta bulunuyor ve hipotalamus, otonom sinir sistemini de kontrol edebiliyor. otonom sinir sistemindeki parasempatik sinirler de gözyaşı bezlerini reseptörler aracılığı ile kontrol ediyor. bu reseptörler aktive olduğunda, gözyaşı bezleri de gözyaşı üretmek için uyarılmış oluyor.
  • ermanen  (13.11.11 00:43:42)
ürtiker krizi sonrası (aşırı kaşınma sonrası sinir boşalması) :) bi kriz 30 yaşında adamı ağlattı keşke ağlasam

milli coşku
  • saz@n  (13.11.11 00:44:13)
hırsımı alamadığımdan ağlıyorum. işyerinde konusamazsın evde konusamazsın .. aglarsın hırsından..

  • bordeaux  (13.11.11 00:50:10)
yalnızlığı anladığım zaman ağlarım

  • uykusuz her gece  (13.11.11 01:06:48)
eskiden kendimle ilgili şeylere ağlayamazdım pek, yılda bir falan. aşırı duygu yoğunluğu olduğunda o da. ha bi olay oldu ondan sonra en ufak can sıkıntısında bile gözüm doluyo yerli yersiz, o ayrı. ama karşımda birinin acı çektiğini gördüğümde, hadi onu da geç herhangi biri yalandan ağladığında salya sümük ağlarım, hala daha. üzüntü, acı, öfke gibi duyguların aşırılığında oluyo bende yani.

  • mayaa  (13.11.11 01:07:12)
insan olarak sanırım sadece bize ait bir şey bu ( sanırım diyorum )
ağlamak için bir çok neden buluyoruz ama en temelde ne için ağlıyoruz, genel bir çaresizlik hali sanırım bizi ağlamaya iten?

  • rn  (13.11.11 01:14:31)
@uykusuz her gece +1

  • semson  (13.11.11 01:16:07)
Sinir-hırs-stres-duygu boşalması.

  • roket adam  (13.11.11 01:32:34)
ağlamak sanırım taşkın bir ruh durumunun sonunda ortaya çıkan boşalma hali. demem o ki her taşkın duygudurumu, ağlamakla neticelenebilir. bu bağlamda kimilerinin hiç ağlayamaması, uç noktalarda duygudurum sürecine girmemesi ile ilişkili olabilir. künt bir kişilik yapısı ile ağlayamazsınız. benzer şekilde zeka azlığı durumunda, algılayış bozulacağından, kişi kavrayamaz, duygudurumunda değişiklik olmaz ve ağlayamaz da.

  • chainreaction  (13.11.11 02:00:30)
@ cigerdelen: "adem olan anlar" diyil , arif olan anlar. arif ise " herkesin anlayacağı kadar açık söylenmeyen bir sözün gerçek anlamını kavrayanlar için söylenen bir söz."

  • tedirginlik hucresi  (13.11.11 02:45:03)
beni duygusal anlamda tetikleyen her şeye ağlarım. hani hepsi ağlamak değil tabi, yani gözüm dolar, bikaç damla düşer, ağlamak sayılırsa bunlar, hemen hemen hergün ağlıyorum demek ki :)

  • pinking of you  (13.11.11 10:37:21)
salak sulak ask seyleri disinda agladigimi hatirlamiyorum. su soru/yanit da ilgili gozukuyor:

skeptics.stackexchange.com
  • comptrol  (13.11.11 22:41:02 ~ 22:45:59)