insanları yiyeceğe benzetiyorum

arkadaşlar böyle bir sorunu olan var mı?

kimi insanı çorbaya, kimisini makarnaya, kimisini pilava, kimisini kahveye, kimisini elmaya benzetiyorum benzetmediğim tek bir yiyecek bile gelmiyor aklıma. ama sadece insanın görüntüsü değil duruşu, ses tonu vs bunlar da etken oluyor.

bir de sadece insanlar değil; sesler, bulunduğum yerin atmosferi vs bazen kafamda bir yemek çağrışımı yapabiliyor. örneğin gece karanlık bir havada topuklu ayakkabı giymiş bir kadının merdivenlerden çıkarken çıkardığı ses bende çikolatayı çağrıştıyor. umarım anlatabilmişimdir.

not: şu ana kadar değer verdiğim her şey üzerine yemin ederim ki dalga geçmiyorum. ayrıca tek bir cümlem bile yalansa onun bunun çocuğu olayım hacılar. ciddi cevap veren çıkarsa sevinirim ama dalga geçecekleri de anlayışla karşılarım.

ben de arabaları ile sahipleri arasında benzerlik arıyorum. olur öyle şeyler takma kafaya yani. mesela bizim bir biyoloji hocası vardı lisede, aynı renault megane vallahi. (dalga geçmiyorum)

  • jamiro  (12.11.11 00:51:19)
bence sorun yok. siz çok rahatsız oluyorsanız başka... ilginç geldi bana. edebî bir yan da bulacağım bana kalsa ve ben de dalga geçmiyorum.

  • tedirginlik hucresi  (12.11.11 00:54:47)
buna benzer bir şey bende de seslerin çağrıştırdığında olabiliyor, bunun gibi duyu aktarımlarının bir adı var, hatırlamaya çalışıyorum bulunca ekleyeceğim.

  • kahin ahtapot paul  (12.11.11 00:59:27)
@cigerdelen: dalga geçmeyin demiyorum ki? ben bile gülerek yazdım hatta bunu. rahatsızlık duymuyorum sadece böyle bir durum yaşayan başka insanlar da var mı onu merak ediyorum

  • isimsiz uye  (12.11.11 01:00:27)
sinestezi diyolar.

  • kediebesi  (12.11.11 01:05:37)
dakikalardır "sinestezi" kelimesini hatırlamaya çalışıyordum. duyuru açıp soracaktım "adı neydi şunun" diye nerdeyse. sağol kediebesi.
@isimsiz uye, evet, sinesteziye benziyor anlattığın.

  • dento  (12.11.11 01:09:37 ~ 01:09:50)
sinesteziksin

  • tatarcik  (12.11.11 01:09:54)
oh be, teşekkürler kediebesi bir türlü hatırlayamamıştım, (bkz: sinestezi)

  • kahin ahtapot paul  (12.11.11 01:10:13)
bence sorun yok. ben kokusunu aldığım her şeyin tadını alabiliyorum. parfüm, deterjan, sabun, yeni araba kokusu...her şeyin. asıl ben napayım?

  • yvonne  (12.11.11 01:11:07)
@yvonne: tuvalete yaklaşma yeter hacı :p şaka bi yana ben de nadir de olsa yaşıyorum ondan bazen sabunda mesela.
@kediebesi: teşekkürler

  • isimsiz uye  (12.11.11 01:15:56 ~ 01:16:13)
koku ile tat hadisesi çok normal. çünkü aslında burnumuzu tat anlamada kullanıyoruz. burnunu kapa bişi ye tadını alamazsın. deneyi var.

  • kediebesi  (12.11.11 01:32:46)
bence sinestetik olan yvonne. kokunun tadını alıyor. kimileri renklerin kokusu, kimileri şekillerin rengini alıyor. tabii patates ve soğanı koklamadan yediğimizde tat farkı olmayacağı söyleniyor, belki onunki de sinestezi diyildir.

ama sizinki duyular arası aktarım diyil bence, çağrışım ve benzetme.
  • tedirginlik hucresi  (12.11.11 01:35:31 ~ 01:36:44)
charlie chaplin the gold rush filminde var abi bu izle ama o bildiğin acıkıyor

  • kutsal bilgi kazani  (12.11.11 01:45:03 ~ 01:45:21)
@kutsal bilgi kazani: başlıktaki 8. entry'e baktım da eğer onun gibi bir olaysa yok hacı alakam yok onunla. bende sadece çağrışım yapıyor benzetme bile değil aslında. filmdeki herif resmen tavuk olarak ayakkabı olarak falan görüyormuş yani tamamen farklıyım ^^

  • isimsiz uye  (12.11.11 01:52:26)
hım belki reklamlardan etkileniyosun, beyninde çağrışıma yol açıyor, orada gördüğün insanlar ortamlar filan.

  • kediebesi  (12.11.11 13:00:01)