Kek yaparken

Selam ahçı yamakları :)
Bugün bayram diye özene bezene kek yaptım, tadı gayet güzel oldu ama şekil olarak nedense bu sefer tutturamadım. Bir kere üstündeki kabuk kalın oldu, ve keserken kek dilimi dağıldı.Kekin dışının da içi kadar yumuşak olmamasının, ve keserken dağılmamasının sebebi ne olabilir?

-Tüm malzemeler oda sıcaklığındaydı ve hepsinin taze olduğuna eminim.
-Keki yoğurtla değil sütle yaptım, yumurta sayısı da az değildi.
-180C de 40 dk kadar pişirdim
-Kek kalıbı alüminyum :(

1. Ne yağı kullandınız? (karşıtırmıyorsam; margarinle kek yumuşak olur, sıcı yağ ile çıtır kabuklu)
2. Fırının üst rafında mı pişirdiniz acaba farketmeden?

  • siyah renkli kupa kizi  (06.11.11 22:56:49)
üstüne süt serp, piştikten sonra. fırının üstünü çok yakma.

  • nedendir bilinmez  (06.11.11 22:57:00 ~ 22:57:23)
yumurtasını az koymuş olabilirsin.margarinle yapınca da oyle oluyor.

  • manifeste  (06.11.11 22:57:19)
kek kalıbı alüminyum olduğu için olabilir? genelde şeklinin bozulmasına sebep olur ama sertleşmesini sağlayan da belki odur..

  • devojce  (06.11.11 22:59:34)
fazla pişirmiş olabilir misiniz?

keserken dağılmasının sebebi de sıcakken kesmek olabilir?
  • kakao  (06.11.11 23:00:46)
bence beyazları ayırıp şekerle iyice kabarttıktan sora sarısıyla karıştırırsanız daha bi pofuduk olurudu

  • kanadianklap  (06.11.11 23:01:55)
ununu biraz fazla koymuşsundur

  • goldentitan  (06.11.11 23:02:07)
@kupa kızı
Margarin kullanmıstım ve üst rafta pişirdim.
@nedendir bilinmez
Üstüne sürdüğüm süt nedense hiç bir zaman kabuğunun yumuşak olmasını sağlamıyor ama :( Kabuk bağlamayan kek istiyorum. :)
@manifeste
5 yumurta koydum
  • napoli  (06.11.11 23:02:09)
fırının ortasında değil daha alt kısmında pişirsen daha iyi olabilirdi ya da üstü kızardıktan sonra üzerine alüminyum folyo kapatıp, pişirmeye devam edebilirdin. Kek dağıldıysa ununu ayarlayamamış olabilirsin ya da çok sıcakken kestiysen dağılmıştır. kullandığın yağ da kek yaparken önemli tabi.

  • a little dream of me  (06.11.11 23:06:42)
5 yumurtayla pofuduk olmasını sağlayan yöntem kesinlikle yumurta aklarını şekerle kabarttıktan sonra, sarılar da dahil mikserle çırptığın diğer tüm malzemeye tahta kaşık yardımıyla nazikçe karıştırmak, kek kalıbında değil düz tepside bile pişirsen süper kabarık yumuşak bişey oluyo

  • devojce  (06.11.11 23:07:57)
normalde browni çakması ıslak kek yaparız ya, onun neredeyse hiç kabuğu olmaz, yumuşacık olur, unu azdır ve margarinle yapılır. 3 yumurta yarım paket margarin(erimiş),2 bardak şeker, 2 bardak un, bir bardak süt ile normal kek yapıp deneyin. 180'de orta rafta pişirin.

  • siyah renkli kupa kizi  (06.11.11 23:09:39)
ahçı değil aşçı.

  • ben smyrna  (07.11.11 00:00:34)
kalıptan çıkardıktan sonra bi sofra beziyle falan üstünü sar, kek dinlensin öyle soğuyana kadar.

  • mor.inek  (07.11.11 00:11:46)
Tereyağıyla yapmayı dene.

  • felina  (07.12.11 00:05:13)
bugün bayram mı !

  • mlky lvn  (07.12.11 00:43:37)