Holga -Lomography- sorusu

Asagidaki linkte biraz asagilara dogru inerseniz siyah beyaz fotograflar goreceksiniz. Lomography hususuna pek hakim degilim. Bu turun adinin Holga oldugu geciyor metinde ancak 1900'lerin basinda cekilmis havasi veren bir model mi var? Nedir olayi?

perhapsy.wordpress.com

lomo, holga gibi eski makinelerde bazı hata olan ama görsel açıdan çok da güzel görünen efektler olabiliyor. kullacağınız model ve filme göre bu tarz fotoğraflar çekebilirsiniz. ben www.analograf.com burdan bir tane lomo almıştım. deneye deneye bişeyler çıkıyor. eğlenceli de çok.

  • eli eli lema sevaktani  (04.11.11 11:39:10)
zenit, holga, contax, lomo ve aklıma gelmeyen daha birçok analog fotograf makinelerinde linktekiler gibi fotoğraflar çekilebilir.kullanımları manuel olduğu için bazı efektleri kullanıcı kendisi yaratabiliyor.hatta farklı film-makine kombinlerinde aynı kareden cok farklı tatlarda fotoğraflar cıkıyor.

misal linkteki 2. fotoğraf.o tarzları çok begeniyorum ben.bazı makinelerde filmi geri sarma olayı var.bir film karesine fotoğraf çekildikten sonra makineden filmi geri sararak görüntü kaydedilmiş kareyi tekrardan kullanabiliyorsunuz.sonuç 2. fotograf:) bazı makineler bunu 3 defa yapabiliyor.

bir de bayat film olayı var.bayat filme kaydedilen görüntüler de eskitilmiş gibi gözükebiliyor.

ve banyo olayı da o fotoğraftaki efektleri yakamak için onemli bir aşama.filmin kimyasal sıvılara batırıldığı sürenin önemli oldugunu duymuştum.
  • manifeste  (04.11.11 11:56:39)