90-92 Broadway mı? 94-96 orijinal spring mi?

Arkadaşlar 5000-6000 tl civarı bir araç almayı düşünüyorum. Bu araç illa ki Renault 9 serisinden olacak ki, halihazırda da 85 model Renault 9 sürücüsüyüm. Lakin benim kafama takılan mevzu şu, piyasaya baktığınızda görüyorsunuz ki 90-92 boyalı, hatta değişenli broadway'lar ile 94-96 değişensiz, boyasız bebek gibi orijinal spring'lerin fiyatı aynı... Ben bu iki araç arasındaki farkları bütün ayrıntılarıyla biliyorum, ancak yine de karar veremiyorum. Bu konuda, iki araç arasındaki farkları da yazarak fikrinize danışacağım;

1-Broadway'da alüminyum alaşım jant var, Spring'te klasik saç jant var(benim için önemsiz)
2-Broadway'da koltuklar beşik hareketi yapabiliyor, spring'te hiç bir hareket yapamıyor.(Benim için önemsiz çünkü broadway'ın koltuğu da yatmıyor, zaten hangisini alsam clio koltuğu taktıracağım)
3-Broadway'in tampon şeridi kırmızı, diğerinin beyaz. Birinin cam rengi yeşilimsi, diğerinin düz.(bu ne lan)
4-Ve gelelim en önemlisi ve kararda en etkili olacak mevzuya;

Broadway'da elektronik ateşleme sistemi var. Spring'te ise platinli ateşleme sistemi. Hani şu meşhur platin meme yaptı geyiği yani...
5-Kompresyon değerleri farklı; Broadway 72, Spring 68 Beygir.

Zaten asıl meseleyi de şu 4. ve 5.madde oluşturuyor. Yani platinli ateşleme olayı sıkıntılı bir mesele midir? Yakıt tüketimine etki eder mi? Ne gibi bir ekstra bakım gerektirir vs vs vs...

Ek olarakta, 4 beygir ne kadar fark eder?

Şu an Spring'e yakın gibiyim, zira araç kazasız ve yaş olarak daha küçük olsun istiyorum...

Saygılar...

bende de 94 model spring var. ateşleme sistemi önemlidir. yakıta direk etki eder.

  • santiago nasar  (02.11.11 23:17:23)
o klasmanda değişensiz boyasız zor. bak cevap veriyorum dalga geçmeyin. einsteinim da biraz. ayrıca aynı fiyata daha güzel araçlar bulabilirsin. şahin mesela. ama takılma çiziğe boyaya şahinde ne kadar değişmişse o kadar iyidir(makara yok einstein mod on devam).

  • zargana  (02.11.11 23:22:12)
Spring' lerde tek boğazlı karbüratör vardır ve gerek ateşleme, gerek yakıt distribüsyonu daha sorunludur. Dolayısıyla Broadway, hatta bulursanız Fairway (1.6 motorlu) daha uygun olacak ve başınızı daha az ağrıtacaktır.

  • pozzecco  (02.11.11 23:26:54)
mosyo bu dediğin arabaların hepsini uzun sureler kullandım.şimdi okurken guzel nostalji oldu.tesekkurler:)

oncelikle sendeki 85 olan araç alacaklarından daha guzel.

springe girme o karburator işleriyle ugrasamazsın.birde hatırladıgım bunların yakıt sisteminde bir parcayı catlatmaları meshurdu.broadway springten daha az yakar.yeni oldugu zamanlarda bir depoyla 600 km civarında yol katedilebiliyordu bu arkadaslarla.

fairway onerisi gelmiş.çok atak çok guzel bir araçtır.ama benzini bayıltır adamı.broadway in iki katını yakar.

gecen gun bir flash gordum.yaslı bir amca kullanıyordu.tahminim ilk sahibi aracın nasıl guzeldi anlatamam.
  • cizgilipijama  (03.11.11 00:29:15)