notebookun performanstan düşmesi

şimdi beyler bayanlar, konusunda uzman kişilerin görüşlerine ihtiyacım var.

ikinci senesine giren bir alet, son zamanlarda giderek daha şiddetli fan çalıştırıyor, her zaman kolaylıkla yürüttüğü programları çalıştırırken kasmaya başlıyor ve eskiden tam 1 dakikada yüklenmesi biten windowsun ardından, masaüstünü 2.5 dakikada görür oldum.

şimdi, bir notebookun ikinci senesinde bunları yaşaması doğalsa kurcalanıcak bir durum yok, ancak değilse şunları şunları yap gibi tavsiyeler bekliyorum sizden, toz mu kapmıştır, hddnin dolu olması mı etkiler mesela?

açılış programlarında virüs programından başka bir şey yok her zaman.

(bkz: chkdsk)
(bkz: defrag)

  • hollowlife  (02.11.11 03:09:19)
hdd'in dolu olmasi performansi dogrudan etkiler. defrag ve disk cleanup gunu kurtarsa da ise yarayabilir. ayrica disk yavas yavas oluyor da olabilir. isinma problemi varsa fanini da temizle tabi. iyice kotu olursa yedek alip sistemi tekrardan kurmak da olabilir (bildigimiz format atmak iste)

  • rm  (02.11.11 04:54:21)
hdd'nin ne ile dolu olduğu performansı etkiler. yoksa tamamı video veya müzik ile dolu bir diskin performansı öyle sanıldığı gibi/kadar düşmez. (ancak sistem/windows için boş yer bırakmadıysanız (pagefile.sys gibi) sorun olabilir en fazla)
diskin yavaş yavaş ölüyor olması nedir? yaşlanıyor mu? böyle bir şey yok. 8 yıllık 80 gb seagate hardiskimi ilk günkü gibi kullanıyorum. önemli olan diski bakımlı tutmanız (defraggler) ve "windows" içinde kullanmadığınız progamları kaldırmak. özellikle de sürekli aktif olarak duranları.
bu arada evet diskler yaşlanır ama bu performansını etkilemez, bu çoğunluklu ve hatta her zaman öncelikle hata oranını etkiler. bunu da scandisk benzeri programlar kullanarak minimuma indirebilirsiniz.
eğer 2 tb diskiniz varsa ve siz performansı düşmesin diye bunun sadece %70'ini doldurabiliyorsanız o zaman 2 tb disk almanın anlamı nedir? bilgisayarımda 3.5 tb disk var (2+1+0,5) ve hepsi de %70-80 dolu. ancak sistem diskim ayrı (doğal olarak) ve en bakımlısı o.
  • ben smyrna  (02.11.11 08:30:12)