300 yıl sonra dünya nasıl olacak ?

300 yıl önce dünyanın şimdiki haliyle hiç alakası yoktu.Feodal yapı, din ve savaşlar dünyanın o zamanki belirleyici unsurlarıydı.20 yüzyılla çok hızlı bir değişim yaşandı.

Şimdi merek ediyorum 300-400 yıl sonra dünya nasıl olacak ve bu zamanlara nasıl bakacaklar? Örneğin Abd hala lider mi olacak? teknolojide nerede olacağız ? Ab ye girer miyiz o zamana ? Yada Ab zaten mi ortadan kalkar ?

Biraz düşünün bakalım fütüristler dünya ileride ne hal alacak ? Bizim yaşadığımız zaman nasıl görünecek o zamandan bakınca?

"3. Dünya Savaşı'nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı'nda taş ve sopalar olacağını biliyorum." -Einstein.

aynştayn'ın yeterince gerçekçi konuştuğunu düşünüyorum.
  • sormaya geldim  (30.10.11 09:11:42 ~ 09:12:55)
"bence 300 yıl sonra dünya olacak mı?" sorusu daha mantıklı ki bence dünya olsa bile insan yaşamı olmayabilir kaynakların tükenmesi ve küresel ısınma sebebiyle.

  • kayranin kedisi  (30.10.11 09:24:59)
internet vs zaten bildiğimiz haliyle kalmayacak; ancak var olan internete de ulaşmak için herhangi bir cihaz kullanılmayacak. çiple miple hallolur her şey. bildiğimiz anlamda dünyanın kalacağını sanmıyorum. elli yıl sonrası bile öngörülemez. 300 yıl sonra başka gezegenlere dağılmış olacağız.

  • sen git ben geliyorum  (30.10.11 09:36:27)
şu söylenmeye devam edece bence.
(bkz: 2010 oldu uçan arabalar nerede orospu çocukları)

  • baldur  (30.10.11 09:39:17 ~ 09:39:57)
300 yılda sağlam nüfus olur. ağırlığı kaldıramaz dünya, düşer.

  • terp  (30.10.11 09:40:40)
teknolojinin ve bir çok şeyin (mesela doğal kaynaklar) ivmesi lineer değil logaritmik artıyor. bu yüzden +- 300 yıl karşılaştırması pek doğru değil. ha 50 yıl sonrayı sor, yaklaşık cevaplar vereyim.

anahtar kelime de enerji.
  • darknum  (30.10.11 09:41:49)
michio kaku'nun hyperspace diye bir kitabını okumuştum. orada dediğine göre farklı gezegenlere yayılma için daha vakit var. ilk önce gezegendeki bütün enerji kaynaklarını (rüzgar, dalga, jeotermal vs.) optimum seviyede kullanmamız gerekiyor, anca ondan sonra yeni gezegenlere açılabiliriz. bu doğal kaynakları optimum kullanma seviyesine normal şartlarda 100 yıl içerisinde ulaşabiliriz, çünkü teknoloji var olan teknolojini üzerine inşa edildiği için eksponansiyel olarak artıyor.

ha yine de farklı gezegenlere, galaksilere gitmeye daha var. gezegenler arası yolculuk için elzem olan ışık hızına yaklaşmış değiliz (ki ışık hızı evrendeki hızın üst limiti mi o bile atlas deneyi sonrasında değişebilir). insanları birbirine düşüren, ilerlemeyi yavaşlatan farklı milletler, devletler, dinler, diller var. askeri harcamalar bilimsel harcamaların kaç katı; mesela afganistan'daki amerikan askerlerinin klima masrafı nasa'nın yıllık bütçesinden daha fazla. bu tarz sorunlar var.

ha bunların hepsinin geçerli olması için öncelikle 300 yıl içinde kendimizi yok etmememiz gerekiyor.
  • resistance is futile  (30.10.11 09:53:48 ~ 10:19:11)
Şu an yaşadığımız her şey, son 50-60 yılın konjonktüründen ibaret. Teknoloji de son 20 yılda parabolik olarak gelişti ve hala gelişmeye devam ediyor. Dolayısıyla gelecek tam olarak asla tahmin edilemeyeceği gibi, mevcut bilgi birikimimiz ile 50-60 yıl sonrasının ya da 300-400 yıl sonrasının öngörüsünü yapmak çok zor. Yalnız tabi şu var, fosil yakıtlarının sonu geldiğinde ABD' nin en büyük güç olmayacağını çıkarımını yapabiliriz. Öte yandan Sogo Soşa denilen örgüt yapılanmaları da ABD nin görünen gücünü devre dışı bırakabilir ve güç dengeleri direkt olarak değişebilir. Zaten ülkelerin evrimine baktığımızda süper güçlerin hiçbir zaman sonsuza kadar yaşayamadığını görebiliyoruz. Yine aynısı olacaktır bence.
Bölgesel ilkim değişikliklerinin azalmasına paralel olarak insan ırkının farklılıklarının ortadan kalkması da etnisiteyi düşürecek ve tek dünya devleti gibi bir yapılanmadan sözedilmeye başlanacaktır.

  • pozzecco  (30.10.11 10:37:33)
açıkcası 300 yıl sonra dünyanın hala olacağına inanmıyorum

  • efrasiyab87  (30.10.11 10:40:26)
dünya hala olacaktır. 300 yıl ne ki, 3000 desen belki. ona bile itirazım yok benim. benim tahminim herkes aynı dili konuşacak. muhtemelen ingilizce. ana dili bilmek yabancı dil bilmek gibi olacak..

  • anonimyususer  (30.10.11 10:49:02)
burada yazanlar gibi olmayacak.

  • babilbaligi  (30.10.11 10:58:18)
müneccim yarrakları piyasa olacak demedi deme.

  • jameskeenan  (30.10.11 11:11:26)
300 yıl sonra bizler olmayacağımız için düşünmenin pek de bir anlamı yok sanıyorum.

  • Sabac  (30.10.11 11:21:19)
Muhtemelen dünyada 3-5 ülke kalmış olacak,

  • bisanthe  (30.10.11 11:32:07)
ajda pekkan espirisi yapmak istedim ama vazgeçtim.

  • baymayself  (30.10.11 12:07:55)
nufusu besleyecek gida bulunamayacak. su tukenme noktasina gelecek, belki de tukenmis olacak. olaylar gelisecek.

  • african rain  (30.10.11 15:41:24)
muhtemelen nükleer savaştan dolayı dünyanın ücra köşesinde alaskada sibiryada falan bir avuç insan kalır, nükleerden tahrip edilmiş bölgelerden irkaç yüzyıl korkar oralara girmezler, doğa kendini düzelttikçe yayılırlar falan, işte mutasyona uğramış çocuklar efsanevi karakterler olur kurtadam minator falan. herşey başa döner yani.

  • r_u_h  (30.10.11 18:19:07)