bu sorunun cevabı nedir? neden?

sanal alem 2ye bölünmüş durumda cevap %25 mi %50 mi?

%50

  • in vino veritas  (29.10.11 23:39:07)
özet: soru saçma ve eksik.

doğru cevap şıklarda yok.

soru: eğer bu sorudan bir cevap seçersen doğru olma ihtimali nedir?

bugün türkiyede uygulanan sınav sistemlerine göre eğer bi soru da aynı şık 2 defa varsa ya iptal edilir, ya da o şık yanlıştır.

o zaman şans: %50 olur.

ama doğru olan oysa şans: % 33 olur.

hepsi farklı olsa %25.

%50 de olamaz.
  • neden 40 karakter ki  (29.10.11 23:39:42 ~ 30.10.11 00:00:11)
@in vine veritas, neden?

  • leni 09  (29.10.11 23:40:35 ~ 23:41:03)
%50. ıkı şıkta %25 var o yuzden onlar cevap dısı gerıye ya b ya da c olması kalıyr buradan dolayı %50 dıyorum ben.

  • biramayası  (29.10.11 23:41:20)
neden 40 karakter ki haklı panpalar.

  • zanzeita  (29.10.11 23:41:21)
cevap veriyorum yüzde 33.iyigünler.

  • şaman  (29.10.11 23:41:35)
bence 25. çünkü rastgele bir seçeneği seçerseniz o seçeneği seçme ihtimaliniz ne kadardır diyor ve 4 seçenek var. soru bu şekilde olduğu için aynı şıklar durumu etkilemez diye düşünüyorum. ayrıca 50 olma ihtimali zaten yok hadi 2 seçenek aynı desek geriye 2 seçenek ve bir de %25 kalıyor bu durumda da 1/3 olması lazım ki o da seçeneklerde yok. şimdi emin oldum 25 ama hangi 25 :)

  • johndorsey  (29.10.11 23:41:45)
d şıkkındaki 25 daha orjinal geldi yazım olarak. nebiçim soru bu:) hadi d olsun.

  • ilkinci  (29.10.11 23:41:49)
normal sartlarda 4 cevaptan birinin dogru olma ihtimali yüzde 25.
ama 4 siktan ikisi de yüzde 25'i gösteriyorsa cevabin yüzde elli olmasi gerekiyor.

  • shi aila  (29.10.11 23:43:15)
kısa bi düşünmeyle şu üç sonuca vardım.

1) doğru cevap, şıkların içeriğinden bağımsız olarak seçilmiştir. dolayısıyla bütün şıkların eşit şansı vardır; %25.
2) A ve D şıkları birbirinin aynı diye düşünürsek, elimizde 3 farklı şık oluyor. 3 farklı şık içinden birinin doğru olma olasılığı %33.3.
3) tamamen test mantığı ile, A ve D aynıdır dolayısıyla doğru olamaz. doğru cevap B veya C şıkkıdır; %50.
  • yaarock  (29.10.11 23:45:20)
sorunun cevabı şıklardan çok yanlışlık doğruluk kısmına odaklı çünkü. demek istediğim şu ki, bu sorunun net ve kesin bir cevabı olamayacağından ya doğru cevabı seçersin ya yanlış cevabı seçersin, bu durumda şansın %50dir.

  • in vino veritas  (29.10.11 23:45:41)
3 seçenek var. 1/3 şans var yani %33.3 gibi bir şey.

  • audrey hepburn  (29.10.11 23:46:11)
eğer a ve d şıkkı doğru ise %50 şansın var, fakat doğru cevap b veya c şıkkı ise o zaman olasılık değişir %25 olur, yani doğru şıkkın hangisi olduğunu bilmediğimiz için 2 türlü olasılık var.

  • mtrsykl  (29.10.11 23:46:26)
neden 40 karakter ki haklı.

  • unalub  (29.10.11 23:47:05)
doğru cevap şıklardaysa 50%.

(dün bunu 9gag'de gördüm, şıkları okumadan 25% tabii ki dedim ama son şıkkı görünce gülümsemem kayboldu gitti. cevab veremedim.)
  • kayranin kedisi  (29.10.11 23:47:07)
tekrar ediyorum, kesinlikle %25. şöyle düşünün, gözünüzü kapattılar ve önünüze 4 tane meyve koydular. armut, elma, muz ve armut. soru da şu "önünüze 4 tane meyve getirip gözünüzü kapattıkları zaman rastgele olarak birini seçme ihtimaliniz ne kadardır"

şu an daha net anlıyoruz ki cevap %25. burada önemli olan şıkların içeriği değil, kaç tane olduğu.
  • johndorsey  (29.10.11 23:51:16)
Hangi şıkkın doğru olduğu bilinmeden bu soruya cevap verilemez NOKTA

  • excusez  (29.10.11 23:51:42)
@JOHNDORSEY; yanlış mantık. eğer cevap 25 ise bu sorunun cevabı %50dir. WOW ÇOK ÇILGIN. Bu önerme doğru olamayacağı için cevap a ya da d değildir. Diğer şıklar içinde aynı şeyi düşündüğümüz zaman onlarda sağlamıyor. Örneğin eğer b şıkkı doğru olsaydı, o şıktan yalnızca 1 tane var dolaysıyla şeçme ihtimalimiz %25. Ama şıkta %50 yazıyor, dogru cevap o değil. Aynı şey c içinde geçerli. Dolayısıyla doğru cevap %0. Bu aptal soruya çok zaman harcadım.

  • excusez  (29.10.11 23:56:57)
iyide senin seçtiğin soru 100 kişiden 40ı hastadır, sağlam olan kaç kişidir ise cevap %60 olur , cevap %33.333333 şıklarda da yok

  • utkucbkc  (30.10.11 00:00:21)
@excusez 4 seçenekten bir tanesini seçeceksek eğer her birini seçme ihtimalimiz %25'tir tekrar ediyorum şıkların içeriğinin soru ile bir alakası yok. cevap a ya da d'dir.

  • johndorsey  (30.10.11 00:04:04)
bu soru paradokstur. yani cevabı yok.

bütün şıklar farklı olsaydı cevabımız %25 olmalıydı ki şıklarda iki tane olduğundan onun olasılığı %50 olur. cevap olarak %50'yi seçersek de bir tane olduğundan olasılığı %25 olur.

yani soruyu bilinen bir zeka sorusuna uyarlarsak olay şöyle olur.

"iki kapı var. biri ölüme biri yaşama açılıyor. iki kapının önünde de yalan söyleyen nöbetçiler var. doğru kapıyı nasıl bulursunuz."

iki nöbetçi de sorulan her soruya verdiklerin cevapla diğer kapıya gönderecek. iki kapı arasında gidip geleceğiz
  • lancelot du lac  (30.10.11 00:10:26)
cevap aslında %100 rastgele şeçmiş olduğum, doğru seçenektir ama şıklarda %100 yok , en fazla %60 var , eğer %60 ise doğruluk payı dirğer şıkalrdan fazladır ve buda doğru şıkka işaret ediyo , anlamadın demi, kısaca en fazla olan , çünkü seçim senin

  • berkecan concon again  (30.10.11 00:24:05)
@unbeknown the black

yazdıklarımı düzgün oku bence yorum yapmadan. iki kapı sorusunu uyarlarsak dedim. iki nöbetçi de yalan söylüyorsa senin verdiğin cevap patlar güzel kardeşim.

bu soru bir paradokstur. hatta ben bu soruyu olasılık konusunda öğrencilerine güzel bir paradoks örneği olarak anlatan bir matematik öğretmeniyim.

neden paradoks olduğunu da (matematik bilgin de okuduğunu anlama becerin gibi değilse) cevabımdan anlayabilirsin.
  • lancelot du lac  (30.10.11 00:32:51)
tercüme şu: "bu soruya rastgele bir cevap verecek olsaydınız, doğru cevabı tutturma olasılığınız ne olurdu?"

bu soru, doğru cevabın neden doğru olduğunu bulmak hakkında değil. ve bu bir çoktan seçmeli soru da değil. orada a, b, c, d olarak sıralanan şeyler soruya dahil diyorum ben. çünkü soruyu çözmek için onları veri olarak kullanıyoruz. ayrıca orada a)portakal, b)%75364.096, c)e=mc^2, d)portakal yazması hiç farketmeyecek. 25 ve 50 de kafa karıştırmak için konmuş.

bu gözle bakarsak 4 şık var ve 2'si aynı. eğer test tekniğini göz önüne alırsanız doğru şık b veya c'dir. cevap %50, ama b şıkkı değil.

eğer a ve d aynı olduğu için ikisinden birini eleyip 3 şık bırakırsanız, olasılık %33.3333333...

@lancelot: yanlış belirttin sanırım. iki gardiyan da yalan söylüyorsa tek bir soruya bakar o iş abi.
  • jangara  (30.10.11 00:33:28 ~ 00:47:48)
aşağıdakilerden hangisi?

a) deli
b) kuyu
c) 1 taş
d) 40 akıllı
  • ermanen  (30.10.11 00:45:06)
arkadaşım ben iki kapı sorusunu değiştirerek yazdım diyorum hala link falan veriyorsun. "oku" yazmamdan alınıyorsun ama dönüp aynı cevabı veriyorsun. bak bi daha yazayım

İKİ NÖBETÇİ DE YALAN SÖYLÜYOR. BİRİ DOĞRU BİRİ YALAN DEĞİL, İKİSİ DE YALAN.

ayrıca öğrencilerime yanlış anlattığımdan emin olduğuna göre benden de, bu soruyu zamanında bana anlatan profesörden de iyi matematik bilgisine sahipsin.

eğitim neydi?
  • lancelot du lac  (30.10.11 01:01:14)
ya okuduğunu anlama sorunun var ya da kasıtlı yapıyorsun :))

son mesajında senin de belirttiğin gibi paradokslar konusunda bir sıkıntın var. bence asıl sen bir duyuru açıp ne olduklarını, nasıl oluştuklarını falan öğren.

benim duyuru açmama niye bu kadar takıldın anlamadım? kapı probleminin çözümünü biliyorum merak etme. bu sorudaki paradoksal durumu anlatmak için modifiye etmiştim ama olayı izzeti nefis meselesi haline getireceğini tahmin etmemiştim :))

bana küfür etmeme lütfunu gösterdiğin için minnettarım. yoksa ben de sana "bu sorunun cevabını %37,5 bulduran ortaokul matematik öğretmenin de, bu matematik cehaletini düzeltmeyen lise (ve varsa üniversite) matematik öğretmenlerinin de vs." diye başlamak zorunda kalacaktım ki hiç hoş olmayacaktı.
  • lancelot du lac  (30.10.11 03:24:48)
aynı şeyi belirten birkaç kişi daha olmuş gerçi ama, soru paradokstur bence de demek istiyorum.

doğru cevap %25 olsaydı doğru cevap %50 olurdu, doğru cevap %50yse de doğru cevap %25 olur. ehehe bence güzel anlattım.
  • cro magnon  (31.10.11 02:43:40 ~ 02:44:00)