Elekronikçiler Bakın Hele

karaköyden bi vumetre devresi aldım, bi yerde takıldım bi yardım ediverin.

b1110.hizliresim.com

bu resim devrenin şeması.

b1110.hizliresim.com
buda plaket

devreyle plaket birbirine pek benzemiyor.

şu kalan 3 parça nereye takılacak pek anlayamadı.

1:i01.i.aliimg.com

2:www.ladyada.net

3:b1110.hizliresim.com

en sağda led'leri eklemeniz gereken yerler boş. led çıkmadı mı içinden?? en soldaki 10k (tükenmezler 20k yazn yer için 3.resmi koyacaksınız. onun sağında 100mikroF yazan da lacivert olan kapasitör, diğer BC-141 de sanırım 2N-1613 olan çünkü bşka transistör yok. açık değilsem daha yazarım?
evet o üstteki tr. 2n1613 resmini koyduğunuz sizdekinin aynısı değil sanırım.

sadece devreye ve fazla parçalara bakıp yazdım da, plakete koymak için diyot felan da mı çıkmadı, devrede 6 bjt var plakette 10, tuhaf. o 20K lık pot'un yeri en solda belli bakın; büyük bir diktördgen üç girişli, ama diğerleri bilemiyorum, belki hatalı çıkmıştır ama konuda çok deneyimim olmadığı için yanıltmak da istemem. kolay gelsin.
  • baroni  (28.10.11 22:12:27 ~ 22:19:46)
diğer ledleri çizmemiş kendini tekrarlıyo diye

  • murtazaaa  (28.10.11 22:17:30)
Tepesi vidalı 3 bacaklı olan şey (trimpot) 20k yazan dikdörtgene, mavi tüpümsü şey (kapasitör) iki delikli daireye, geriye kalan transistörün de tepedeki yarım daireye denk gelmesi lazım.

  • skatheist  (28.10.11 22:21:09)
capsli yardım : imageshack.us

  • baroni  (28.10.11 22:30:20)
led'in uzun bacağı artıda olacak, kapasitörün bacağı da çizdiğim gibi, diyotta da siyah çizgili kısım yukarı bakacak, okun baktığı yere. transistörü de doğru yerleştirin, plakadaki çizime göre olsun yoksa çalışmaz.

hoparlör sinyali o 20K yazan diktördgenin alttaki iki deliği gibi geliyor bana. power supply ise alttaki üç delik. ortadaki referans değeri, üstteki artı, alttaki eksi.
  • baroni  (28.10.11 22:35:57 ~ 22:43:18)
dereyı dedıgınız gıbı tamamladım, şu enerjı nerden verılecek bıde hoparlor cıkısı onu goremedım

  • xxfastboy  (28.10.11 22:43:08)
b1110.hizliresim.com

çalışmadı devre hata nerde olablir acaba?
  • xxfastboy  (28.10.11 23:44:25)
devrede led ve 1n4148 ler eksik,böyle eski bir devre kullanmana gerek yok, ben alıp çalıştırıp kargolayacağım en son.

girişler :

sol alt köşe üst delik +12v

sol alt köşe orta delik ground (0v)

sol alt köşe alt delik ses girişi

sen genede şemadan kontrol et arka yüzü göremediğimden emin değilim.
  • kimlanbu  (29.10.11 17:50:42)