Bağış takibi

Sevgili ahali,

Şimdi Van depremi ile ilgili olarak yüz milyonlarca lira toplandı. Çok iyi çok hoş. Ama bu toplanan paralar nereye nasıl harcanacak bunun bir planını yapan, açıklayan kurum var mı? Kızılay'a baktım sadece hangi yolla kaç para toplandığı vs. yazıyor.

Ya da bu toplanan bağışlar hakkında -hangi kurum topladıysa artık- 3-5 ay sonra bir bağış raporu veremez mi kamuya?
-Mesela atıyorum 50 milyon tl yeni konut yapımına harcandı, 10 milyon tl çadır alındı, 5 milyon gıda-erzak vs.

Bunların gider evrakları vs. olsa sitede ve isteyen de girip bakabilse fln?

Çok mu Pollyannacılıktır bu? Yoksa "daha o kadar şeffaflaşamadık devlet olarak daha bazı kodomanların para yemesi lazım bu yapılamaz" mı diyorsunuz?

Bence yeterli kamu desteğiyle mümkün.

şerrrrefsizim benim aklıma gelmişti.

nasıl bir adım atılacağıyla ilgili aklınızda bir şey var mı ?
  • avkatbey  (28.10.11 14:17:25)
Bu ülkenin klasiğidir bu, her depremde yada bir olayda tv ler bağış toplar zenginler tv de göstere göstere bağış yapar hava atar.Amaaa körfez depreminde insanlar 3-4 sene prefabriklerde yaşamak zorunda kalmıştı yani alınan yardımlar nereye gider,nasıl dağıtılır bilen yok.

  • Oguzhang  (28.10.11 14:24:56)
şöyle de bir durum var. diyelim ki liste açıklandı:
50 milyon tl yeni konut yapımı
10 milyon tl çadır
5 milyon gıda-erzak vs.

gerçekten öyle mi oldu?
  • terp  (28.10.11 15:24:49)
@avkatbey;

Burada ilk ve en önemli adım kamuoyu oluşturmak, olabildiğince sosyal medyadan da destek almaktır bence.

Tartışmaya, geliştirmeye açık bir konu
  • everyone looks so good from here  (29.10.11 17:55:20)
@terp;

Yeterince destek ve kamuoyu oluşturulabilirse zaten bu harcamaların maliyet gider belgelerinin kurumun sitesinde paylaşılması için gerekli çalışmalar yapılır. Çok zor olmasa gerek.
  • everyone looks so good from here  (29.10.11 17:58:31)