İkametgah taşıma

Şimdi öğrenciyim, yeni eve taşındım. 20 gün içinde ikametgah taşımam gerekiyomuş. Taşıma sırasında işler nasıl gidiyor? internette baktım ama detaylı bilgi alamadım.

taşındığın yerin nüfus müdürlüğüne kimliğinle birlikte git. onlar ordan bişeyler yapıcak. sonra da taşındığın yerin muhtarına gidiceksin.
bi de nakil belgesi diye bişey var da sormuyorlar genelde onu. gerekirse onu da daha önce ikametgahının bulunduğu yerin muhtarından alıcaksın.

  • tepedeki psychedelic adam  (27.10.11 15:06:05 ~ 15:07:20)
taşındığın mahallenin muhtarına gidip, orda oturduğuna dair belge alıyorsun. sonra bulunduğun ilçenin nüfus müd gidip ikametini taşıyorsun.

belki nüfustakiler muhtarlık belgesi istemeyebilir
  • efruz  (27.10.11 15:06:20)
kendi muhtarına git ikametgahımı değiştircem de. belge vercek, onunla gideceğin yerin ilçe nüfus müdürlüğüne git onaylat. sonra gideceğin yerdeki muhtara bu belgeyi ver.

  • fakyoras  (27.10.11 15:06:20)
Bu işleri yeni yapmış biri olarak yeni taşındığın yerin nufus mudurluğune elinde adına veya ev ahalisinden birinin adına kayıtlı bir fatura ile başvuruyorsun onlar direk sistemden değiştiriyorlar.
eski muhtardan boşuna para verip de belge alma hikaye hepsi

  • ayhsegul  (27.10.11 15:09:44)
herhangi bi fatura gelmedi ki daha yeni taşındık sorun olur mu?

  • ogo  (27.10.11 15:12:50)
kimliğin, kira kontratı, varsa fatura, yoksa elektrik, su doğalgaz vs. sözleşmesiyle taşındığın yerin nüfus müdürlüğüne git.

  • inheritance  (27.10.11 15:19:46)
''Verilen bilgiye göre, adres beyanında bulunmak için nüfus müdürlüğüne gittiğinizde, eğer o adreste kimse kayıtlı değilse, herhangi bir ek belge istenmeden, nüfus kayıt bilgilerine göre adres kaydınız yapılabiliyor. Eğer o adreste başkası kayıtlı görünüyorsa, elektrik, su, doğalgaz faturası, noter onaylı kira sözleşmesi gibi, kişinin adına kayıtlı belgeler isteniyor''
diye bilgi verilmiş bir sitede
yani taşındiğiniz yeni evdeki daha önce oturanlar ordan kayıtlarını sildirdilerse bir sorun yok hemen yapıyorlarmış
  • ayhsegul  (27.10.11 15:22:04)
valla ben bir kaç ay önce gittim nüfus müdürlüğüne. dedim buraya taşındım. adam baktı bu dairede oturan var hala dedi. emin misin dedi. değilim dedim. komşuların adını bilion mu dedi. bilmiyorum dedim. ondan sonra tamam dedi taşıdım seni bu adrese. al bu kağıdı diye bir çıktı verdi. ben elimde kira sözleşmesi ile gitmiştim ama adam hiç belge melge sormadı. emin bile olamadığım halde taşıdı geçti.

  • emrag  (27.10.11 16:08:53)
bu arada o 20 gün değil de 20 iş günü.

  • emrag  (27.10.11 16:09:12)
az önce söylemeyi de unuttum. nüfus müdürlüğü belediyeye gönderip adres teyidi yaptırmanızı da isteyebilir. müteahhit daireleri kendi kafasına göre mi numaralamış, yoksa bunların sistemine göre mi numaralamış diye.

  • inheritance  (27.10.11 16:25:05)