ulysses

ulysses i okumayı düşünüyorum. fakat filmini de buldum. ne yapayım, filmi izlesem kitabı okurken karışıklık olur mu? önce kitabı mı okumalıyım?

ulysses'in filmi nasıldır bilmiyorum ama, kesinlikle öyle bir şey yapmayın, ne kitabı okuduktan sonra ne de sırasında öncesinde filmi izlemeyin lütfen. Ulysses'i okumaya karar verdiğinize göre zaten edebiyat dünyasındaki yerini falan anlatmamın bir anlamı yok. alın ve okuyun. ingilizce okuyacaksanız daha kral olur. türkçe okuyacaksanız da eğer üsluptan keyif alarak ilk okumamı gerçekleştireyim başka bir şey istemiyorum diyorsanız gerek yok ama, kitabın içindeki simgeleri, tarihleri, oyunlar boku püsürü anlatan kitabı aynı zamanda Türkçe'ye çevirmiş NEvzat Erkmen'in "Ulysses Sözlüğü"nü alabilirsiniz. Zaten tek okuyuşta yüzeysel olarak kitap hakkında fikir edinmiş olursunuz.

  • sanal hayvan  (23.10.11 01:20:12 ~ 01:20:56)
hocam kendinizi nora barnacle'ın yerine koyun bi önce. sonra okumaya başlayın. okurken bol bol bira için. bol bol dediysek mesela günde 10 bira falan değil. günde en az 50 tane siyah bira için. açın google earth'ü dublin sokaklarında gezinin. gerisi kendiliğinden gelecektir. iyi okumalar :)

  • reerer rique  (23.10.11 06:32:59)