[]

İki komşu ülke

Çok fantastik bir soru buldum. Birbirine karasal komşu olan ama resmi dilleri birbirinden en uzak, en birbirine benzemeyen iki ülke hangisidir acaba?
 
türkçe = Altay dil ailesi
yunanca = Hint-Avrupa dil ailesi

olabilir mi acaba?

rusça'da Hint-Avrupa oluyor gerçi.
  • kuduz balik  (18.10.11 22:01:03 ~ 22:02:01) 
turkce yapisal olarak ne arapcayla ne farscayla ne yunancayla ne gurcuceyle ne ermeniceyle ne de bulgarcayla benzesir, yani azerbaycan haric butun komsu ulklerle dillerimiz birbirine uzaktir aslinda(ortak sozcukler disinda tabii).


  • alen  (18.10.11 22:02:33) 
türkiye ve suriye veya türkiye ve gürcistan gayet mantıklı önermeler. Çünkü biz latin harfleri kullanırken suriye'de arap harfleri, gürcülerde de kiril harfleri var.


  • hayati yasayan adam  (18.10.11 22:04:11) 
türkiye yunanistan?


  • mr fusion  (18.10.11 22:07:25) 
türkiye ermenistan


  • mr fusion  (18.10.11 22:07:43) 
afganistan - çin


  • hollowlife  (18.10.11 22:18:15) 
türkiyeli cevaplar neden tikli değil ?

çince-japoncada benzemez
rusça-iskandinavca
rusça-çince
  • utkucbkc  (18.10.11 22:37:09) 
Avusturya Macaristan (Macarca hiç bir dile benzemiyo bildiğim kadarıyla)


  • compadrito  (19.10.11 01:00:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.