İnşaat Mühendislerine Soru

şimdiii benim bi sorum var,

soru: 3 tane 15 katlı apartman mı yapmak daha maliyetli olur, yoksa 45 katlı tek apartman mı ?

mühendis değilim ama 3 binanın arsa parası 1 binanın arsa parasını döver bence.

  • fatihdr  (18.10.11 17:47:01)
mantıklı, ama hiç çatı düşünmemiştim, çatısız olsa pek bişe değişmicek o zaman ?

  • utkucbkc  (18.10.11 17:48:00)
satıs ıcın bakarsan, 3 tanesı daha rahat satılır, bizde pek oyle yuksek bina gitmıyor.

  • bryan fury  (18.10.11 18:06:55)
want2die,

bina toplam m2 sine gore o iş. belli bi m2 ustunde merkezi ısıtma da mecburı.
  • bryan fury  (18.10.11 18:07:23)
arsa fiyatını hesaba katmazsak 45 katlı daha maliyetli olur.

en basit nedeni 45 kat için yapacağın hesaplardan çıkacak olan betonarme elemanların maliyeti. hele demir fiyatlarının coştuğu şu zamanlarda aman diyorum. bunun yanında detaylarda ekstra maliyetler çıkacaktır. katlar yükseldikçe artan doğrama kalınlıklarından tutun da, asansöre kadar.
çatı öyle aman aman bir maliyet çıkarmaz. zaten 15/45 katlı apartmana çatı yapmak ne kadar mantıklı orası ayrı konu.
  • bira sisesi kapagi  (18.10.11 19:29:22 ~ 19:32:32)
bira sisesi kapagi na katılıyorum. 45 katlı daha masraflı olur gibi.
temel için konuşursak 45 katlı için daha güçlü -masraflı- bir temel olması gerektiğinden diğer 3 temelin toplam maliyetinden çok daha ucuz olucağını düşünmüyorum. temel hariç bina için konuşursak da 45 katlı daha büyük kolon ve kirişlere ihtiyaç duyacağından maliyet ciddi artar. önemli kısım taban bina alanı diye düşünüyorum. gidip 400m^2 taban alanı üzerine 45 katlı binada yapmak mantıklı değil

  • re 1809  (18.10.11 20:43:04)
asansorlerden tutun da tesista kadar hersey 45 katli apartmanda daha pahali olacaktir.
malzeme fiyatini bir kenara birakip yapim maliyeti bazinda bakarsak da, insaat suresince kullanilacak ekipmanlar(kule vincler, cephe iskeleleri, isci guvenlik masraflari) 45 katli binada cok daha fazla olacaktir. ama yapilacagi yere gore, ancak arsa cok pahali ise 15 katli 3 bina 45 katli tek binadan daha pahali olabilir, ki buyuk sehirlerde genelde durum bu oldugu icin dunyada trend cok katli apartman yonundedir.
15 katli 3 binanin bir diger avantaji ise bir blok bitince satip para akisi saglanabilir, 45 katli binanin ilk daire satis islemi is programina bagli olarak daha gec olacaktir
ozet gecmek gerekirse arsanin ucuz oldugu yerde 15*3 daha avantajli, arsanin pahali oldugu yerde ise 45 katli daha avantajli olacaktir. kapital yeterliyse 45*3 en guzel cozum tabiki arsa m2 bazinda is sonu kazanca bakacak olursan.
  • weatherlight  (19.10.11 11:07:26 ~ 11:08:33)