fizik

5.4m/s hızında koşan biri duran otobüsle arasında tam 41.6m varken otobüs 0.160 m/s^2 sabit ivmesiyle gitmeye başlıyor.

bu kişinin otobüsü yakalaması için gereken en küçük hızı nasıl bulurum?

edit:5.4m/s yok sayın. çok şıklı bi soru olduğu için kişinin hızı da verilmiş. en az ne kadar hızla koşarsa yakalayabilir?

5.4 ne işe yarıyor burada ? adamın minimum hızını soruyosun madem, o hız ne ola ? benim anladığım şu:

t saniye sonra:

otobüsün katedeceği mesafe: 1/2*0.16*t^2
adamın katetmesi gereken mesafe: 1/2*0.16*t^2 + 41.6

eleman 5.4 m/s ile koşuyormuş: 5.4t=1/2*0.16*t^2 + 41.6

buradan 2 kök var, 58.63 ve 8.86 geliyor. yani 8.86 saniye sonra yetişiyormuş.
ikinci kökte (58) adam otobüsün önünde (!) koşuyor,otobüs buna yetişiyor. (öh)
  • celeron 300a  (15.10.11 22:40:07 ~ 22:48:55)
Size Serway'in fizik kitabını ve problem çözümü kitabını tavsiye ederim. Sorduklarınız çok temel sorular ve bunlarda takıldığınıza göre hocanız pek örnek çözmüyor. Serway'den çalışıp oradaki örnekleri çözer, bölüm sonlarındaki problemleri de çözüp yapamadıklarınıza problem çözüm kitabından bakarsanız hiç sorun kalmaz. Buraya yine sorun ama işi temelden çözmek için böyle bir şey yapmanız lazım.

  • sourlemonade  (15.10.11 23:30:31)
olayın mantığı sözel olarak şu:

arada kapanması gereken 41.6 m'lik mesafe var. otobüs, bu mesafeyi arttırmaya çalışıyor. adam da kapatmaya. yani,

41.6 + (0.16*t^2)/2 - 5.4*t = 0 metre olmalı mesafe kapanınca.

bunu da wolframalpha'ya çözdürünce 8.869 saniye ve 58.631 saniye buluyoruz. önce adam otobüse yetişiyor ve öne geçiyor, sonra da otobüs ivmeli hareketi dolayısıyla tekrar arayı kapatıp öne geçiyor.

aşağıdaki grafik, aradaki mesafenin zamana göre grafiği.

www.wolframalpha.com
  • jangara  (16.10.11 00:45:08)