İstanbul un trafik sorununa çözüm mü?

Özellikle sabahları işe gidiş ve akşam dönüş saatleri bakıyorum insanlar arabalarında tek başına gidip geliyor.Özelikle köprüler bu tek kişilik otomobiller yüzünden kitleniyor.

Diyorum ki servis gibi 15-20 kişillik bir minibüs aynı civardan gidip yakın yerlere ulaşmak isteyenleri düzenli getirip götürse her minibüs için en az 15-20 araba az trafiğe çıkar.Bir o kadar da tasarruf olur.

Bunun için bir internet sitesinden talep toplaması yapılıp istenilen varış , dönüş saatleriyle ve yer bilgisi girilse sonra araçlar ayarlansa nasıl olur?

bravo bunu kimse düşünmemişti.

  • baldur  (15.10.11 11:21:43)
e bu var zaten yaklaşık 70 yıldır? minibüs, dolmuş falan gibi adlandırılıyor. çiçek abbas falan diye filmini bile çektilerdi 30-40 sene önce?

  • kibritsuyu  (15.10.11 11:28:05 ~ 11:30:54)
Nerede var hangi sitede talep toplanıyor?

  • saksel  (15.10.11 11:31:49)
talep toplanmıyor hocam. çıkıyon sokağa, tam da dediğin gibi 15-20 kişilik bir minübüs aynı civardan gidip yakın yerlere ulaşmak isteyenleri sokaktan topluyor. şoföre veriyorsun parasını da. binmek için elini havaya kaldırman yeterli. hemen duruyorlar. kim uğraşacak talep toplamayla falan.

  • kibritsuyu  (15.10.11 11:33:36)
onu yapan bir iki websitesi var ama isimlerini ben de unuttum, bize de lazım, iş yerinden 10 kişi falan servis ayarlayacaz.

  • bonjurkes  (15.10.11 11:35:20)
ha aradığınız bir işyeri için servis kaldırmak falansa tur şirketleri ile görüşebilirsiniz. hede turizm hödö turizm diye servis, yolcu taşımacılık şirketleri var.

ama öyle tamamen farklı işyerlerine, okullara falan gitmek isteyen 15-20 insanı bir güzergahtan geçip toplayan vasıta arıyorsanız ona dolmuş deniyor. halihazırda mevcut.
  • kibritsuyu  (15.10.11 11:38:43 ~ 11:39:49)
bonjurkes bahsettiğin sanırım şehirlerarası yolculuk için ve özel arabaya arkadaş arayanlar için

  • saksel  (15.10.11 11:39:28)
kibritsuyu sen anlamamışsın konuyu...

  • saksel  (15.10.11 11:40:17)
saksel, websitesi var bir tane, hangi günler servis istediğini ve hangi saatlerde binip döneceğini seçiyorsun seni arayıp fiyat veriyorlar, olay o. Şehir içi sabah işe gitmek için

  • bonjurkes  (15.10.11 11:49:24 ~ 11:49:44)
anlamamışsın diyeceğine anlat o vakit. birebir dolmuş sistemini tarif ediyorsun, bundan olsa olmaz mı diyorsunuz, e zaten var diyince anlamamış olan ben oluyorum. "15-20 kişillik bir minibüs aynı civardan gidip yakın yerlere ulaşmak isteyenleri düzenli getirip götürse" aynen dolmuş işte bu. senin aradığın farklı olan ne? evet ben anlamamışım hakikaten galiba. dolmuştan farkı ne? belirli kişilere özel tahsis edilmiş, sadece hep aynı 15-20 kişiyi toplayan dolmuş gibi bir şey mi arıyorsun?

  • kibritsuyu  (15.10.11 12:13:08)
servisle falan çözülmez bu trafik. diyelim ki dediğin oldu. 100 bini bulmaz katılan. milyonlardan bahsediyoruz burda. tek çözüm toplu taşıma. her yeri metroyla donatacaksın.

bir de bazı ülkelerde 2+ şeridi var. tek kişi kullananlar giremiyor. ibb'ye sordum ama bizim şetiler uygun değil deyip geçiştirdi. olsa da yürümezdi zaten. emniyet şeridinde trafik sıkıştıran milleti nasıl takip edicen.
  • merhum  (15.10.11 12:32:30 ~ 12:34:35)
seneler evvel 2004'lerde falan çok meşhur olmuştu bir site. 3-4 kişi toplaşıp karşıya geçiliyordu ama abazalar bastığı için olsa gerek (millet merhaba tanışalım mı diye mesaj atıp duruyordu)söndü bu siteler. daha ciddi bir site oluşturulabilrise olabilir dediğin. minibüsten ziyade otomobiller için uygulanabilir, servis istersen bulabilirsin zaten, servis daha pahalı olabilir (şöfrün maaşı, vs).

  • african rain  (15.10.11 13:29:22)
adam sikinin keyfinde gitmek istiyo kısaca o herifi 15-20 kişilik servise bindirebilecek olsan zaten toplu taşıma da kullanır ne olucak.

  • rurouni  (15.10.11 13:45:02)