Toshiba laptopta harddisk bölme problemi

Toshiba'nın Satellite A200-1BP modeli laptopına kendi içinden çıkan recovery cd si ile format atıp tekrar kurmaya çalışıyorum. Her şey iyi güzel de, harddiski nasıl bölebilirim. Recovery dvdsinde Vista Home Premium var, kurulum sırasında da soruyor nasıl bölünsün diye. normalde tek parça C sürücüsü 150 GB, ama ben 50 ve 100 olarak bölmek istedim. bir kere denedim, 50 lik kısıma vista kuruldu, daha bile hızlı çalıştı ama 100 GB lık kısmı kaybetti. güler misin ağlar mısın. bi daha format atıp düzeltmek zorunda kaldım. Bunu bölmenin bir yolu yok mu acaba? Ya da oradan bölersem kayıp kısmı nasıl bulurum.

Bir de yüzsüzlk yapayım. diyelim ki bulduk kullandım onu. bir daha ki formatta sadece küçük kısmı silip yeniden kurmak mümkün olur mu, büyük kısma dokunmadan.

ikinci sorunuz için:uzman modu denen bişey var format sırasında gelen ayarlardan girilen(tam kaçıncı adım olduğunu hatırlayamadım) ordan sadece vista kurulu diski(C ) formatlayabilirsiniz.

ayrıca google'da falan aratırsanız bi kaç yerde renkli resimli adım adım formatı anlatan yerler de var.
  • onurct  (18.06.08 23:34:56 ~ 23:36:35)
Partition Magic programıyla diskini dolu olsa bile parçalayabilirsin. Fekat uyarayım bu şekilde yapınca veri kaybı ihtimalin var. Bu yüzden 1.gerekli dosyaları yedekle 2. veri kaybını minimize etmek için diskindeki gereksiz şeyleri sil veya dvd ye filan çek...

Bunun dışında 50 ve 100 yaptığımda 100 lük parça kayboldu demişsiniz aslında o parça kayıp değil sadece bölündükten sonra o partisyonunda formatlanması gerekiyor. Bu işlemi baştan yapıp kaybolan 100GB lık bölümü partition magic ile formatlayıp kullanılacak duruma da getirebilirsiniz...
  • selimse  (18.06.08 23:35:12)
biraz daha açayım.
normal recovery cdsi ile kur vista yı
50 - 100 olarak.
sonra sistem disk ayarlarından kayıp sürücüyü bulup biçimlendir - formatla - oldu bitti.
sonraki kurulumlarda da uzman modundan sadece 50 gb olan kısmı formatlarsan ikinci sorununa da çözüm olur.
  • godless frog  (19.06.08 00:35:26)