Çıldırmak üzereyim, Macbook Pro'dan anlayanlar lütfen yardım

En son şu soruyu: www.eksiduyuru.com sormuştum. 2-3 saat önce mac.softpedia'dan yüklediğim program şöyle bir hata vermişti: img694.imageshack.us

Yarım saat bilgisayarı açık bırakıp gidip geldiğimde uyku moduna geçen bilgisayarımın ekranı bir daha açılmadı. Başlat/reset tuşuna ne kadar bastıysam açılmadı, çıldırmak üzereyim alalı 2 ay bile olmadı. Ekranı mı bozuldu diye play ve ses tuşlarıyla da oynadım fakat nafile. Fanı çalışıyor ama bilgisayar ne açılıyor ne de kapanıyor.

Gece gece aklımı yitirmemek için ne yapabilirim?

Not: Bilkom'dan değil Amerika'dan aldırmıştım.

amerika dan alsanda 1 yıl uluslararası garantisi var apple ürünlerinin. faturası varsa elinde bilkom a gotur baksınlar.

  • rurouni  (13.10.11 01:57:43)
ntfs destegi veren 3rd party yazilimlarin cogu (hepsi degilse eger) calismiyor ya da bu sekilde hatalar veriyor..

  • buzzlightyear  (13.10.11 01:58:33)
o dediginiz normal notebooklarda da olabiliyor, bazen sacmaliyorlar, sarj aletini ve pilini cikarip 5 dk sonra sadece pilini takarak calistirmayi deneyin derim.

  • artisnot  (13.10.11 01:58:44)
Ağlamak istiyorum, maalesef faturası yok elimde. Bu arada pilini çıkarmayı bilmiyorum maalesef, şarjdan çıkardım ki pili bitsin diye.

Bir de klavye ışığı da yanmıyor. Ellerim kırılsaydı da o external'ı takmasaydım. :/
  • audrey hepburn  (13.10.11 02:02:38)
  • passion rules the game  (13.10.11 02:03:41)
km.support.apple.com boyle cikiyormus pili.
support.apple.com

  • artisnot  (13.10.11 02:06:02 ~ 02:06:33)
@passion rules the game "Be sure your Mac is shut down." Kapatamıyorum ki hâlâ çalışır durumda.

  • audrey hepburn  (13.10.11 02:09:21)
power tuşuna 5 sn basılı tut. kapanır herhalde fan sesinden anlaşılır.

veya Control+Option+Command+Eject tuşları.

sonra da bir safe mode dene.
  • passion rules the game  (13.10.11 02:11:32 ~ 02:12:02)
@artisnot Teşekkürler ama sanırım Late 2008'e kadar modelleri için o. Çünkü benimkinin arkası vidalı ve dümdüz, resimdeki gibi bir şey yok.

  • audrey hepburn  (13.10.11 02:12:11)
km.support.apple.com
bu da eski modeller icinmis o verdigim linkte ikisi de var
support.apple.com
  • artisnot  (13.10.11 02:15:48)
@passion rules the game Gerçekten mükemmel bir insansın. Kapatınca düzgün şekilde açıldı. Safe mod'a bile gerek kalmadı sanırım. Çok çok teşekkürler. Aynı sorunu yaşamamak için NTSF şeysini kaldırayım değil mi?

Çok teşekkürler yardım eden herkese.
  • audrey hepburn  (13.10.11 02:16:47)
sorunun cozuldugune sevindim bu arada yeni modellerde pil entegreymis oha dedim.

  • artisnot  (13.10.11 02:19:14)
ben o cevabı verirken power tusuna basılı tutmayı akıl etmişsindir sanıyordum :D

bi de nerden alındı amerik da apple store dan ise online fatura isteyebilmen lazım bi şekilde faturaya ulaş ilerde ciddi bi sorun olur başına dert olmasın.
  • rurouni  (13.10.11 02:19:57)
tahmin ettim ben de hallolacağını :)

www.macupdate.com da baya büyük bir arşiv var, illa ntfs denemek istiyorsan oradan aratıp yorumlara göre iyi bir şeyler bulabilirsin. gerçi o yüklediğin program da iyi gözüküyor...her neyse :) rica ederim, iyi geceler
  • passion rules the game  (13.10.11 02:21:32 ~ 02:23:11)
Basılı tutmuştum ama dediğin gibi 5 sn değil de 2 sn falan. :)

Amerika'dan getirip Türkiye'de satan birilerinden aldım, yani dükkanı biliyorum gidip isteyebilirim aslında ama 2 ay geçti. Seri numarasından internetten kayıt vs. gibi şeyler duymuştum ama denemedim daha önce.
  • audrey hepburn  (13.10.11 02:23:08)
External'a güle güle diyorum ve bir daha elimi sürmemeye kendime söz veriyorum.

@artisnot Hakikaten entegre olması da benim gibi pili çıkar, başlat mantığı olanları derinden üzen bir şey. :)
  • audrey hepburn  (13.10.11 02:25:25)
selamlar audrey. bende de macbook pro var. ve bahsettiğin soruna benzer şey ile ben de karşılaştım. bir tanesi firewire'dan diğeri usb'den bağlı 2 tane ntfs disk bağlı iken 1 gece açık bıraktım. touchpad'e dokunduğumda ekran geri geldi. ama menübar yoktu. restart etmek zorunda kaldım falan. ama bununla 1 kere karşılaştım. sanıyorum mac'lerde çevre ürünleri bağlı olduğunda uykudan uyanmak konusunda sıkıntı var.

bu arada ntfs için paragon ntfs for mac'i dene derim. ben satın aldım ve cok memnunum.
  • eleventh american esme has met  (13.10.11 07:26:34)