turnuva eslesmeleri

neden turnuvalarda bir grubun 1.si diger grubun 2.siyle eslesir mantigi nedir neden kura cekilmez?

aslında sebebi gayet basit. grubu lider biterene diğer grubun 2.si ile eşleştirerek lider olanı sanki nispeten daha güçsüz başka takımla karşılaştırma hakkı veriliyor olması. bu sayede turlar ilerledikçe güçlü takımların daha üst seviyelerde karşılaşma şansını arttırıyorlar. "erken final" denilen maçların sayısı ne kadar çoksa turnuva o kadar kötüdür aslında. iyi takımların yarı finalde finalde karşılaşması daha zevklidir.

ya sanırım tam anlatamadım :)
  • hayo  (17.06.08 15:06:04)
anlatabilmissin.. tesekkur ederim..

  • orange coffee  (17.06.08 15:17:22)
yani bir nevi ödül de aslında. mesela american basketbol liginde ve bizim basketbol liginde lig bitince 1. 8 ile oynuyor.2. 7. ile. yani yaptıgın maçları kazanmanın bi anlamı olmalı.gruplarda boşuna 1. olmuyor vs.. gibi..umarım ben de anlatabildim:)

  • x factor  (17.06.08 17:36:56)
buna galiba seri bası sistemi deniyo. ama mesela taekwondo da bu yapılmıyor felsefesine aykırıymış. :)

  • wampex  (17.06.08 19:19:01)