Bu diyarlardan Kuzey'e gitmece

giriş:şimdi diyelim ki yol param var, çok az birikmişim var ne olur ne olmaz diye.

burdan kalksam Svalbard'a gitsem ( Norveçe bağlı büyükçe bi ada )orda köye kasabaya yerleşsem nasıl geçinirim ? adada sovyetlerden kalma madenler , bir üniversite ve şu dünyadaki tüm bitkilerin tohumlarının toplandığı büyük depo var başkada bişey yoktur işte geleneksel balıkçılık vs dışında.Yasalarıda bilmiyorum oturma/çalışma izni hepsi çıktı bildiğin göçmen oldum desem ne yer ne içerim gelir kaynağım 3-5 kuruş için ne yapmam gerekir

en büyük yerşelim alanı/şehri :upload.wikimedia.org

@mrtksn adanın en büyük yerleşim merkezi burası , pahalılık ve mcdonalds vb. zor :D upload.wikimedia.org

  • utkucbkc  (09.10.11 23:23:15 ~ 23:37:11)
kafana göre yerleşemiyorsun orada,

ya buradan iş bulup gidecen, ya da orada bir iş bulacan o da şöyle oluyor, oraya turist vizesi alacaksın (ben iş bulup ülkenize yerleşecem dersen seni içeri bile almazlar), sonra iş olaylarını halledeceksin, iş yerini ikna edeceksin, ve çalışma izni alacaksın.

Ortalama 5-7 sene çalışıp açık oturum alacaksın sonra da vatandaşlığa başvurursun istersen.

Çalışma izni olmayana iş vermeyi istemez kimse çünkü o belgeyi çıkartmak için bir sürü yasal ıvır zıvır var. El altından gizlice de çalışamazsın, göz yummazlar.

Gidip orada mcdonaldsta çalışırsan, iki gün sonra inşatta işçi olarak çalışmaya başladığında devlet sana hop kardeş sen mc de çalıştın tuğlacılık ne alaka diye hesap sorar.
  • bonjurkes  (09.10.11 23:26:06)
Şöyle bişey buldum: In 2007, there were 484 people working in the mining sector, 211 people working in the tourism sector and 111 people working in the education sector

  • utkucbkc  (09.10.11 23:28:59)
dönerci aç . açanların bir bildiği vardır elbet .

  • sayinseyirciler  (09.10.11 23:29:36)
aga, yakarlar seni oralarda.

  • boz ayı  (09.10.11 23:31:02)
kasabanın resmini koymayı unutmuşum editledim :D sonra dönerci-mcdonalds-inşaat düşünelim tekrar

  • utkucbkc  (09.10.11 23:37:33)
burda iş bulamama hayat zorluğu- işçi olarak avrupaya göçme gibi bi derdim yok, seviyorum oraları :D yaşama isteğinden dolayı, yoksa otururum burda yaparım mesleğimi normal devam ederim :D

  • utkucbkc  (09.10.11 23:39:37)
emeklilik hayali olarak mı ertelesem napsam :D iyice bi birikim yapıp oyuncak fabrikası açsam reklamımda güzel olur :D

  • utkucbkc  (09.10.11 23:54:19)
el altından çalışırsın denenlere inanma şöyle ki, el altından çalışman yasal olmadığı için senin orada yaşaman için herhangi bir destek sağlamaz.

Senin orada x sene legal olarak çalışman lazım ki oturma iznine başvurabilesin, kaçak çalışırsan, el altı çalışmaların sayılmayacak
  • bonjurkes  (10.10.11 01:34:56)
hocam yerleşim için ülkelerin alan kullanmasına izin verilmiş ama sadece norveç ve sovyetler birliği kullanmış bu hakkı. vatandaşlık zor bu yüzden bence. wikide yazıyor bunlar.
ille de gideceğim diyorsan üç seçenek var, bir: üniversite. resimde en solda görünen yer svalbard merkez üniversitesi. svalbard zaten tohum ekim yeri olarak belirlenmiş ve akademik anlamda canlı bi yer sanıyorum. ikincisi norveçlilerin ve rusların madenleri var, orda amele olarak çalışabilirsin. üçüncüsü de turizm. yaşayanlar daha çok turizmden para kazanıyorlarmış zaten. eski sovyet dönemi yapıları hala korunuyormuş mesela.

  • reerer rique  (10.10.11 04:25:21)
evet geçim kaynağı maden-turizm-research-eğitimmiş

  • utkucbkc  (10.10.11 12:08:19)
hocam sen svalbard'ı boşver, nuuk'u düşün bence. grönland'da alkol çok ucuz, kadınları çok güzel, hem de sosyalistler iktidarda.

  • reerer rique  (10.10.11 14:58:35)
norveçtete işçi partisi iktidarda değil mi ? nuukta güzelmiş :D nufusu 7 kat daha fazla ama olsun yine çok değil iyi iyi burda sinemada vardır :D

  • utkucbkc  (10.10.11 17:10:55)