[]

Firma hakkında hukuki soru

X markası hakkında olumsuzluklarını gösteren (kişisel fikirleriniz, topladığınız dökümanlar vs.) hakarete kaçmayan (çok boktanlar, çok ipneler gibi.) yazıların yayınlanacak bir blog açılabilir mi? Hukuki açıdan bunda bir engel var mı?

Atıyorum blogspot'a vs X firması bu benim ismimi lekeliyor diye şikayet ettiği takdirde blogun kapatılma durumu olur mu? Yoksa, saygı çerçevesinde kalındığı sürece bu tip bir şey yapmaya hakkımız var mı ? Atıyorum yabancılarda "x scam" şeklinde kullanıcı şikayetlerinin yayınlandığı siteler var, bunun benzerini sadece belirli bir X markası için yapabiliyor muyuz yani?

Alan adında, X markasının isminin geçmesi teklif hakkı sorunu oluyor mu? Yani xsikayetleri.com gibi bir şey alındığında iki gün sonra firma yasal yollardan o domaini bizden alabilir mi geri?

Benim genel olarak bildiğim, hakarete kaçılmadığı sürece böyle birşey yapabiliyoruz, ve eğer marka ismini kullanarak gelir elde etmiyorsanız bu sorun olmuyor.

Ama atıyorum, x markasını eleştiren siteme reklam koyarsam bu o markayı kullanarak gelir elde etmek kapsamına mı girer?

Hukukçu olan olmayan herkese soruyorum...

 
Ticaret Hukukunda "haksız rekabet" diye bir kurum vardır, bu tip durumlar için de bu kurumun bir hükmü vardır. O hüküm aşırı kötülemelerden bahseden ama tek kriter aşırı kötüleme olduğu için neyin aşırı neyin olağan olduğunu saptamak zor.

Biliyorsunuzdur, Fatih Altaylı sözlükten bir miktar entry sildirdi ve bu entrylerin bir kısmı Fatih Altaylı'nın ağzından çıkıp, Sözlük'e söylenmiş gg niteliğinde sözlerdi. Bu sözleri alıntı olarak alan yazarların yazıları dahi Fatih Altaylı'ya hakaret niteliğinde görüldüğünden silindi. Ancak sikayetvar. com gibi bir site var, sıkıntılarınızı yazabiliyorsunuz ve hali hazırda kapanmış değil. Belki bu konsept hukuken daha az baş ağrısı sağlar.
  • yargin  (09.10.11 22:16:00) 
haksız rekabet olayında sanırım, x kötü y yi kullan gibi bir durum olması gerekiyor.

Ben sadece x kötüdür diyecem, y, z iyidir ya da onları seçin demeyecem.
  • bonjurkes  (09.10.11 22:24:26) 
Hayır, o kötü bunu kullandan başka bu kötüdür de haksız rekabet içerisinde değerlendiriliyor.


  • yargin  (09.10.11 23:30:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.