pharmaton, kas ağrısı vs

selamlar

3 gündür pharmaton kullanıyorum. bugün almadım. ama dünden beri bacaklarımda gitgide artan inanılmaz bir kas ve eklem ağrısı var. delirmek üzereyim.

yani hayatımdaki tek değişiklik bu pharmaton oldu. acaba böyle bir yan etkisi falan var mıdır bu meretin ya? bu saatte doktorda bulunmuyor malum.

teşekkürler.

aç karnına içmediyseniz eğer yan etkisinin olmaması lazım.

en azından bende olmadı.
  • al basmadan donu var  (07.10.11 23:30:57)
hayır tok karnına içtim ama...

  • siradan bir adam  (07.10.11 23:43:09)
Daha önce supradyn gibi bir multivitamin prepatı kullanmış mıydınız? Eğer kulandı iseniz buna benzer bir durum söz konusu olmuş muydu?

Vücudunuz bu besin takviyesinin içeriğindeki Ginseng e karşı reaksiyon göstermiş (gösteriyor) olabilir.Bu noktada bu besin takviyesiin kullanımı kesmek yararınıza olabilir.Ginseng in mevcut yan etkileri; Yüksek veya düşük tansiyon, burun kanaması, göğüs ağrısı, bulantı ve ishaliken doz aşımı belirtileri ise; ağız ve dudak kuruluğu, huzursuzluk, çarpıntı, bulanık görme, baş ağrısı, uykusuzluk, artmış cinsel arzu, iştah kaybı, artmış vücut sıcaklığı, ödem, egzema ve yorgunluk olarak belirtilmekte...

Genel yan etki ve doz aşımı belirtilerinde sizin bahsettiğiniz kas ağrısı gibi bir belirti bulunmuyor.Sadece 50-59 yaş aralığındaki bir kadının kullandığı dönemde kas ağrısı şikayeti yaşadığı rapor edilmiş. Linki şurda: www.ehealthme.com

Ginseng hakkında daha detaylı bilgilerin verildiği yabancı bir kaynakta ise yan etkiler kısmında yukarıdakilerin dışında "kas spazmına" a yol açabileceği belirtilmiş. Elbet pharmaton un içeriğinde ginseng haricinde birçok vitamin ve mineral var lakin eğer metabolizmanızın bu vitaminlere ve minerallere karşı çok özel bir hassasiyeti yoksa hepsi tolere edilebilecek kadar düşük düzeylerde..bu yüzden daha önce bir multiviamin takviyesi alıp almadığınızı öğrenmek istemiştim...
  • digits  (08.10.11 00:13:28 ~ 00:21:19)
@ digits

öncelikle ilgili cevabınız için çok teşekkürler.

supradyn içtim daha önce ve böyle bir sorun hiç yaşamadım. hatta uzun süre kullandım supradyn.

bu arada artmış vücut sıcaklığı, iştah kaybı ve yorgunluk da var kullanmaya başladığımdan beri. Özellikle pharmaton'u aldıktan 2-3 saat sonra ateşim çıkıyor. böyle bakınca yüksek doz etkisi gibi. ama göğüs ağrısı da var kullanmaya başladığımdan beri...

böyle listeleyince, hepsine farklı şeylere bağladığım sorunların da pharmaton sebepli olabilir gözüküyor sanırım. özellikle göğüs ağrısı 3-4 gündür çok yoğun bir şekilde var...
  • siradan bir adam  (08.10.11 00:24:55)
Rica ederim. İlacı kullanmayı bırakmanız yararınıza görünüyor.Bıraktıktan sonra şikayetleriniz ne oranda ortadan kalktığını kendinizde gözlemleyiniz.Ayrıca Ginseng ve diğer adaptojen bitkileri bir daha kullanmadan önce oldukça dikkatli olunuz. Yani yaşadığınız bu reaksiyonlar sadece ginsengle sınırlı olmayabilir. Rhodiola Root, Suma (Brazilian Ginseng), Ashwagandha (Withania Somnifera) vb gibi adaptojenik bitkilere karşı temkinli yaklaşın. Bu gibi vücudun enerji veyahut diğer hormonal sistemlerine etki eden besin takviyelerini kullanmadan önce bir sağlık uzamanına danışınız (biraz geleneksel bir tavsiye olsa da).

  • digits  (08.10.11 00:38:01 ~ 00:38:27)