[]

bireysel emeklilik sigortası

Şimdi yeni moda bireysel emeklilik sigortası ya, hani her ay bir miktar prim yatırıyoruz emekli olunca o parayı alıyoruz vs. bu sistemler mantıklı mı ? Bu işe başlamak için en ideal yaş nedir?

Prim olarak ne kadar yatırmamız / yatırmak gerekiyor ya da en ideal rakam nedir?

Bir de eğer kullanıyorsanız hangi banka vs.

 
(git: 309525)


  • merhum  (06.10.11 09:58:33) 
bu olaya başlamak için ideal yaş vs var mıdır ya da nedir?


  • bonjurkes  (06.10.11 10:00:41) 
bence altın almak daha mantıklı. bi de avivasa'dan var. ama devam etmiyorum. öylece duruyor. param olursa öderim.


  • ben smyrna  (06.10.11 10:03:36) 
ara ve bes yaptıracağım de. çok ayrıntılı anlatıyorlar yanına kadar gelip. olumlu yanlarını onlardan duyarsın. olumsuz yanı ise bir tane bence: işin içinde her zaman banka var :)


  • ben smyrna  (06.10.11 10:04:34) 
olumsuz yanı, işin içinde banka olması değil; senin yatırdığın paradan aidat-hizmet bedeli vs. adı altında şirket tarafından yapılan kesintiler.
her ay aynı parayla altın alsan gene kar edersin 10 senede ve hiçbir kesintiyle karşılaşmazsın.

  • de jure  (06.10.11 10:44:05) 
Eğer bordrolu bir çalışansan ve yıl içinde %35, hadi o kadar olamaz %27'lik gelir vergisi dilimine giriyorsan son derece mantıklı.

Şu şekilde ki 200 TL BES ödediğini varsaysak ve o ay %35'lik gelir vergisi dilimindesin desek maaşına 70 TL ilave devlet tarafından teşvik verilecek anlamına geliyor ki bu dönemde, risksiz hiç bir yatırım aracında 1 ayda %35'lik bir kar bulamazsın. Tabii bu durum doğrudan maaşınla ilgili. %20'lik gelir vergisi diliminden öteye geçemiyorsan bu durumda iade alacağın tutar 40 TL olacak.

Neyse fazla reklam koktu gibi geliyor yazdıklarım; ama mantıklı düşününce BES'ten daha mantıklı bir yatırım aracı göremiyorum eğer risk almak istemiyorsam.
  • bi acili adana usta  (06.10.11 11:04:38) 
geçti o işler artık.
önceden şartları daha iyidi,
şimdi onları kazık yaptılar.
başka yatırımlara yönelmek daha manıklı bence.
yatır parayı 12 yıl falan sonra bekle ki emekli olasın.
hiç kasamam
  • seyduna6687  (06.10.11 13:17:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.