yirmilik dişler ağız kokusunu etkiler mi?

eğer bunlar çıkmak üzere falansa?

"özet geç" versiyonu:
evet koku yapabilir. çözüm yimrilik dişi çektirmek.

uzun açıklama:

etkiler. kötü koku yapabilir. bu genelde yirmilik dişin çıktığı yeri iyi temizleyememekten, yemek artığı ve bakteri birikiminden oluyor.

temizlik sorunu da daha çok yirmilik dişin tam olarak çıkamadığı zamanlarda oluyor. diş tam çıkamadığı için dişeti ile diş arasında operkulum denen yumuşak bir doku oluşuyor. bu yeri de diş fırçasıyla temizlemek zor oluyor.

temizlemek için iğnesiz şırıngayla su basıncı yapmak veya hirojen peroksitle temizleme öneriliyor.

burası temizlenemeyince artıklar ve bakteriler operkulumun altına yerleşebiliyor ve peritonit hastalığına neden oluyor. bununla birlikte ağrı, şişme ve kızarmalar, hatta çene ve boyun ağrıları bile olabilir.

çözümü dişi çektirmek. alternatif olarak operkulektomi yöntemi varmış ama bu tavsiye edilmiyor çünkü dil sinirlerini etkileyebilirmiş.
  • ermanen  (04.10.11 07:46:49 ~ 08:00:15)
aynı durumdaydım biri perikoronite sebep oldu. yani bakteri birikmiş diş ile üstünü kapatan damak parçası arasında. çektirdim , gerçi yine orada besin birikiyor çukur gibi kaldığı için ama en azından çürüme derdi yok, diğerini de zaman bulunca çektirircem çünkü temizlenemiyor iyi

  • technicalte  (04.10.11 09:04:17)