şaşırtmalı tecil sorusu

selam.
aöf de 1. sınıfta iki kez üst üste kaldım. liseden mezun olduğumda tecil hakkımı kullanmadım.

şimdi aöf ten kaydımı sildirmeden lise diplomamla gitsem askerliğimi 2 yıl tecil ettirebilir miyim?

yoksa illa aöf te kaydımı sildirmem mi gerek?

benim asıl amacım su okulu bir an önce bitirmek. eğer illa kaydımı sildirip tecil ettiriyorsan seneye birdaha öss yine 1. sınıf derken 3 senem gidicek. zaten salaklığma kaldım ara sınavları kaçırınca toplamak zor oldu.

universiteye kayıt olduktan sonra artık lise diploman ile tecil alamazsın. kaldı ki aradan 2 sene geçmiş. zaten 2 yıl olan tecil süresini aşmışsın.

yeniden tecil için kayıt sildirdiğin ya da mezun olduğun bölümün bir üstü olmak zorunda.

yani ön lisans < lisans < yüksek lisans şeklinde.

aynı seviyeceki bir bölümden kayıt sildirip tekrar kaydolarak tecil alınamaz.
öyle olsa insanlar 4 yıllık bir bölüme girer 1-2 sene sonra kaydını sildirir yeni bir bölüme girerek bunu 29 yaş sınırına kadar devam ettirebilirlerdi.

diğer bir seçenek ise yoklama kaçağı olmayı göze alıp kalan 3 senede okulu bitirmek olabilir.
  • orpheus  (30.09.11 17:40:08 ~ 17:40:40)
"
yeniden tecil için kayıt sildirdiğin ya da mezun olduğun bölümün bir üstü olmak zorunda." demişsin ama

askerlik subesinde mail attım. kaydımı sildirerk tecil ettirebilirim. bu soruya evet dediler yani
  • seljax  (01.10.11 00:24:03)
kaydını sildirerek 1 sene tecil alabilirsin doğru ben de farklı birşey demedim.

yeni bir okula kaydolup tecil almak istiyorsan yeni kaydolduğun okul öncekinin üstü olmak zorunda.

bir konu daha bu durum açıköğretim ve 2 yıllıklarda böyle olabilir.
açıköğretimden kayıt sildirip 4 yıllık örgün öğretime kaydolursan büyük ihtial 29 yaş sınırına kadar tecilin olur.
  • orpheus  (03.10.11 16:08:59 ~ 16:10:12)
bir de askerlik için tecil almasan bile askere gitmen bi seneyi buluyormuş. arada sınıfı geçersen tecil ettirebilirmuşum. doğrumudur?

  • seljax  (03.10.11 16:29:53)