koşmak diz kapakları için zararlı mı?

haftada 2-3 kez 5km civarında koşarım. bir yerde okudum dizlere zararlı diye gerçeklik payı var mıdır?

sert zemin için doğruluk payı var. koşu pisti, toprak yol gibi yerleri tercih et. koşu bandı da esnediği için riski düşük.

  • arnold schwarzeneger  (27.09.11 12:09:14)
2 koşu arasında en az bir gün girdiği sürece eklemlerde problem olmayacaktır. zeminin yumuşaklığı yanı sıra kullanılan ayakkabı da azami önem taşımaktadır. Nike pegasus serisi koşu için idealdir.

  • doabydur  (27.09.11 12:11:03)
evet zararlıdır ama çok takılmaya değmez. yine de diz bandı ve glukosamin takviyesi kullanmanızı tavsiye ederim.

  • zenlaid  (27.09.11 12:12:47)
asfaltta koşanları gördükçe içim eriyor benim. evet sert zeminde zararı var çünkü bacağın yaptığı basınç zeminden tekrar dize dönüyor. koşu pisti ve toprak yolları tercih edin koşarken.

  • ayiadam  (27.09.11 12:37:49)
koşmak yerine hızlı yürümek tavsiye ediliyor isviçreli bilim adamlarınca:)

  • kerem75  (27.09.11 12:57:21)
evet. menisküs ameliyatı oldum. sporcu değilim. koşmak iyi değil. bisiklete binmek veya benzer hareket iyi dedi 4 ayrı doktor (ameliyat sonrası sorunlar için bir kaç doktora gittim)

  • ben smyrna  (27.09.11 16:49:09)