Bu olabilir mi ?

yavaş yavaş söner bence ya da olması gereken eşik değeri varsa o değerden düştüğü gibi kesilir.

Olmaz tabii, devridaim makinesi yapmış :)

  • sourlemonade  (23.09.11 13:56:58)
hiç böyle şeylerle alakam yok ama mantık yürütmeye çalıştım ve dedim ki kendi kendime. bir verim kaybı söz konusu olur ve tam aydınlatma sağlayacak kadar ışık almaz panel, sonra da git gide azalır falan. bir otoritenin cevabı değil bu. ben sözelciydim hatta. ama arada bir belgesel falan izlerim.

  • aglak adam  (23.09.11 13:57:19)
neredeyse herkes bunun gibi sonsuz döngülü bir icat bulmuştur hayatında, ama mucitliğimiz termodinamiğin 2. kanunuyla çeliştiğinden bir arpa boyu yol alamayız.
(bkz: termodinamiğin ikinci kanunu)
özet:olmaz.
  • 1lisan1insan  (23.09.11 14:05:39)
güneş panellerinin verimi %20 (o da en iyisi), lambanın da %60 civarında.

her devirde 0.2*0.6=0.12 yani %12 düzeyine düşecek dolaşan enerji.

yani başta 100 birim enerji ile başladıysan bir tur sonra 12, iki tur sonra 1.44 gibi gidecek.

burada, arada ışık kaybı oladığı varsayılmıştır.

fizikçiyim, evet.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (23.09.11 14:15:03)
panelden gelen enerji ışığa dönüştürülürken enerjinin bir kısmı da ısı enerjisine dönüşür (ampülün ısınması) dolayısıyla verim kaybı olur. dediğin gibi yavaş yavaş söner

  • yemrem  (23.09.11 15:39:16)
  • melodica  (24.09.11 00:45:12)
@melodica troll science biliyorum onları :D teşekkürler

  • utkucbkc  (24.09.11 01:35:27)