Romantisizm Akımı?

ben karıştırıyorum bunları romantizm ile bi ayırsanız anneye anlatır gibi? google bile yanıt vermedi soruma?

romantizm ve romantiszm farkı yani?

aynı şey mi aslında?

*Akıl yerine duygulara ve hayallere önem verirler.
*Sanatçılar kendi eserlerinin kişiliklerini gizlemezler.
*Sanat toplum içindir görüşünü benimsemişlerdir.
*Tabiat önemlidir. Gözlem ve tasvire önem verilir.
*Konular işlenirken iyi, kötü, doğru, yanlış gibi karşıtlıklardan yararlanırlar.
*Üç birlik kuralı terk edilir.

Üç birlik kuralı
bir eserin zaman , mekan , olay birliği içinde verilmesine üç birlik kuralı denir.
zaman birliği : eserin konusunu oluşturan olayın 24 saat içinde geçmesidir.
yer birliği : olayın baştan sona kadar aynı yerde geçmesidir.
olay birliği : piyesin tek bir ana olay çevresinde gelişmesidir.

(Google)
  • utkucbkc  (22.09.11 15:33:12)
romantizm diye bir akım yok. romantik sıfat, bunu takip edenlerin oluşturduğu akıma "romantik+izm" şeklinde romantisizm deniyor. klasikçilerinki de klasisizm mesela.

  • dehri  (22.09.11 15:37:00 ~ 15:37:42)
aynı şeyler. romantisizm diye bişey yok boşuna uydurmayalım romantizmdir doğrusu.

  • paintov  (22.09.11 16:59:53)
aynı şey de,

"romanticism" ingilizcesi,
"romantisme" ise fransızcası.

çeviren hangi dilden aldıysa öyle çevirmiş. suç bizim dilin kendine bir romantizm veya romantisizm yaratamamış olmasında.
  • mistreated  (28.11.11 00:16:40)