bulgur pilavı

pirinci ıslattığımız gibi bulguru da ıslatmamıza gerek var mı?
bir de pirinçteki gibi 1e 1bucuk ölçüyle mi yapıyoruz?

suda bekletiliyor ama ben ölçekle değil göz kararı yaptığım için ölçek konusunda bir şey diyemeyeceğim

  • kedu  (20.09.11 20:03:32)
bulgur çok su çeker, 1'e 2 su koyun.

  • 9kuyruklukedi  (20.09.11 20:13:05)
pirinç'in sumuyu emme gücüyle bulgurun ki sanırım aynı değil. ölçek: göz

  • ruhadam  (20.09.11 20:24:48)
yikadiktan sonra oyle sicak suyun icinde bekletiyorum ben rastgele guzel oluyo

  • yuto  (20.09.11 20:27:57)
ben bekletmiyorum.
bir süre kavurup suyunu ekliyorum.

  • kayranin kedisi  (20.09.11 20:35:17)
suda bekletmene gerek yok.. suyla temas etmeye başlayınca şişmeye başlar çünkü..

ince köftelik bulgura koyduğun su, kalın pilavlık bulgura koyacağın sudan daha az olmalı.. kalın bulgur daha uzun süre pişer daha çok su çeker pişene kadar..

ölçeğe olarak da göz+1 .. bulgurun üstünü hafif örtecek kadar az bi su koy pişir.ancak takip et çabuk suyu çeker.. pişti mi diye kontrol et.. çiğse biraz daha su eklersin..
  • bnl dgr  (20.09.11 21:00:20)
çok teşekkürler, denedim biraz suyu fazla kaçırmışım ama tadı güzeldi:)

  • goldentitan  (20.09.11 22:57:20)
hımm bidaha yaptığında suyu tekrar fazla kaçarsa 1-2 yemek kaşığı (duruma göre) ince bulgur ilave edersen fazla suyu çeker..

  • bnl dgr  (20.09.11 23:04:01)
Hocam ben sana guzel bir bulgur pilavi tarifi vereyim uygula... Test edilmis onaylanmistir. (Yillardir yaparim, yiyen yaninda parmaklarini yer)

ihtiyacin:
2 bardak bulgur
3 yesil biber (aci olmayan)
bir buyuk sogan
2 adet domates
1 corba kasigi salca
kuru ve yas nane
Bir avuc maydanoz
(tercihe gore haslanmis tavuk suyu ya da knor tablet)
Keyfine gore sivi yag, tereyag vs. (abartma)

Suyu kaynat
Iki su bardagi bulguru bir kaba bosalt. Uzerine Avucunun ayasi kadar tuz serp. Karistir.
Kaynar suyu bulgurun 1-2 santim uzerine cikacak kadar ekle ve suyunu cekene kadar bekle.
bu arada biberleri ince ince dogra, domatesleri ve soganlari kup kup yap.
Tencereye once biberleri at, kisik ateste 1 dk kavur.
Soganlari ekle, onlari da biberle oldur, kavur.
Domatesi ekle hemen 2 dk karistir.
Bulguru sogan biber domates karisimina ekle.
Salcayi ekle, tum pilavin rengi degisince kadar karistir.
Bir el ayasi kadar kuru nane, ve ince ince kiyilmis taze naneyi ekle.
Kisik ateste bunlari soyle bir alt ust et, sonra azicik daha kaynar su ekle.
Kapagi kapatip kisik ateste bir 5 dk daha tut.
Altini kapat.
Agzini iyice kapla. bir 5 dk da oyle beklet.
Ince kiyilmis maydonozlari at. bir karistir. 5 dk bekle
Afiyetle ye hocam.
  • bosch kalfa  (20.09.11 23:05:41 ~ 21.09.11 00:40:19)