Matematik problemi

Ünlü geyiklerden biri bu ama hala çözüme ulaşamadık.

Şimdi Ahmet'in hiç parası yok. Esra ve Ezgi'nin ona olan duygularını istismar edip 25'er YTL borç alıyor toplamda 50 YTL'si oluyor. Sonra bu Ahmet 45 YTL'yi başka kızlarla yiyor. Hadi şunlarla biraz daha eğleneyim diyip Esra ve Ezgi'ye 1'er YTL ödüyor ve Ahmet'in 3 YTL'si kalıyor. Esra ve Ezgi'ye de 24'er YTL borcu var.

24+24+3=51 E bu 1 nereden çıktı?

ahmetin borcu ile elindekini toplamak yerine, giderleriyle, elindekini toplamak lazım. 45+1+1=47. elde de 3 var. 50 yapar. sizin düşündüğünüz yolda mantık hatası olduğundan sonuç yanlış çıkıyor. 48ytl borcu var. 3 ytl de elinde var. Elindeki 3 ytlyi de versin esra'ya. toplam borcu 21+24 ytl. yani 45ytl yapıyor. Onu da başka kızlarla yemiş.

  • neronas  (06.06.08 19:35:56)
neyi bulmak için bu üç sayıyı topluyosun ki? 48 ytl borcu var. 3'le toplayınca bunu ne buluyosun?

  • deep thought  (06.06.08 19:38:32)
yok ahmet'in elindeki parayla eşit olması lazım değil. ama biz olaya 50 ytl ile başladık şimdi ise 51 ytl var. halbuki ortada dönen para sadece 50 ytl idi. 51 ytlye çıkması garip değil gayet normal bir olay mı? değil.

edit : baktım da bu haliyle bana da mantıksız geldi. yok bunun mantıklı gelen bir şekli var bilen varsa onu yazsın: )
  • colg fusion  (06.06.08 20:12:33 ~ 20:15:29)
niye 24 24 ve 3 u topluyosun onu anlamadim ben. şöyle diyim 50 ytlnin 1ytlsini kizlarla yese elinde kalir 49. 1er ytlde öder onlara 24 + 24 + 47 = hey yavrum hey

illa bisiler topliyip cikariyim diosan;

yedigi para + elinde kalan para = borcu - odedigi para
  • jay kay  (06.06.08 20:44:18 ~ 20:45:51)
sorunun dogrusu buydu galiba

baslık bu = matematiğin bittigi an...

3 kişi duşunun. para birleştirip bir radyo almaya gidiyorlar.

radyo 30 lira. hepsi 10'ar lira koyup radyoyu alıp gidiyor.

fakat sonra tezgâhtar radyonun indirime girdiğini ve 25 liraya düştüğünü

hatırlıyor ve çırağına 5 lira verip gidip para üstünü iade etmesini istiyor.

çırak 5 lirayı 3 kişiye bölüştüremeyeceğini düşünüp

2 lirayı cebine atıyor ve 3 lirayı 3 kişi arasında bölüştürüyor.

böylece radyoyu 9'ar liraya almış oluyorlar.

şimdi: 9 x 3 = 27

çırak da cebine 2 lira attı 27 + 2 = 29

peki geri kalan 1 liraya ne oldu.?
  • sourlemonade  (07.06.08 00:00:05)
@divit, yine dedigim gibi o birimleri toplayinca elde ettigin sonuc toplam paraya esit olmaz zaten. adamin 10 lira iade ettigini dusun ve ciragin 1 lirayi cebine attigini dusun fark articaktir. sorunun 5e2 olmasinin sebebi az onceki soruda oldugu gibi farki "1" yapip bu nerden geliyo? demek

  • jay kay  (07.06.08 01:30:12)
2. soru da radyoyu 28'e almış oluyorlar 2 de çırakta var etti 30. kişi başı ödenen para da 28/3=9.33 0.33*3=1 ediyor o 1 lira oraya gidiyor. aynı şeyleri farklı biçimde tekrar soylemiş olabilirim kafam dalgın.

  • sourlemonade  (07.06.08 02:45:17)
Radyoyu 28'e almiyorlar. 10'ar lira verip bir lira geri verince, herkesin cebinden 9 lira cikmis oluyor. divit'in hesaba gore herkes 9.33 vermis oluyor ama dogru degil. herkesin cebinden 9 lira cikiyor bu kesin.

9 x 3 = 27 lira

25 lira radyoydu, 2 lira da cirakta kaldi. 25 + 2 = 9 x 3

hata, tum parayi 30'e esitlemekten cikiyor. herkes 10 verseydi 30 a esitlemeye calisilabilirdi ama herkesin cebinden 9 cikti 9x3 = 27 diyip sonra parayi 30'a esitlemeye calismak mantik hatasi oluyor.
  • sankaranarayanan  (07.06.08 13:44:53)