Yeni Akvaryum Aldım. Tavsiyeleriniz Neler?

30 litre kapasiteli bir akvaryum, içine de 10 adet süs balığı almış bulunuyorum. Alt tarafını siyah-beyaz kumla kapladım. Filtre ve hava motoru taktım. Klor temizleyici ilaç kattım, yemlerini verdim falan fistan.

Akvaryum ustalarından tecrübelerini ve önerilerini duymak isterim. Su değişimidir şudur budur, tavsiyeleriniz var mı?

Ayrıca aldığım yerden mantar için ayrı, beyaz benek için ayrı ilaç satın aldım. Bu ilaçları ne zaman atacağımı nereden anlayacağım. Balıklarım çok küçük, mantar veya beyaz benek nasıl fark edilir ki?

edit: Ha ayrıca bu filtre ve kabarcık sağlayan motor sağlam ses yapıyor. Gece yatarken bunları kapatsam sorun olur mu, nasıl uyunur abi bu gürültüde :)

ilk başta çok ihtimam göstermemek lazım. ilerki vakitler aynı özeni göstermeyeceğiniz için koymaz.
gece motorun kapalı kalması problem yaratmaz. ayrıca gece, akvaryumun ışığını kapatmanızı yahut çok mat ve düşük voltajda bir aydınlatmayı tercih etmenizi tavsiye ederim.
süs balığı ama ne? bir cinsi büyütmeye gayret gösteriniz. tankın hacmi bunun için belirleyici bir faktördür. 30 litrede en fazla canlı doğuran beslenir. onun dışında belki çiklid...
ben hastalığı fark etmesini bilmiyorum. neticede heyvanın derisinde beyaz benekler varsa heyvan hastadır.
damla olayı... her tank sirkülasyonunda birkaç damla atmak yeterli gelir. mor renkte bir damla vardı. onunla tankı yıkıyorsunuz. ayrıca eski suyun % 20'sini yeni suya dahil ediniz.
  • haggi bulut  (11.09.11 22:54:48)
klor giderici ve sair kimyasalları gerekmedikçe kullanmayın, akvaryumunuz küçük bu yüzden sudaki kimyasal fiziksel değişiklikleri tamponlama kapasitesi düşük, her hafta 1/3 oranındaki suyunu en az bir gün bekletilmiş su ile değiştirin(tamamını değiştirmek sakıncalıdır) filtresini sık sık temizleyin(küçük bir içten takma ise 2 haftada bir, dıştan takma ise 2-3 ay iyidir) filtreyi de sabun vs gibi kimyasallarla temizlemeyin, ufak bir mango kökü su özelliklrinin iyileşmesine fayda sağlayıp görünümü de güzelleştirebilir.(filtre 7/24 açık olmalı)

  • rutubettin  (11.09.11 23:13:56)
suyu bittikçe tamamlamak da doğru değil çünkü suda balıkların atıklarından kaynaklanan zehirli maddeler birikir, buharlaşanın yerine yeni su koyarsanız zehiri konsantre etmiş olursunuz, bir miktar su çekip yerine buharlaşanı da tamamlayacak kadar yeni su koymak gerekir.

  • rutubettin  (13.09.11 21:26:51)