LPG ve Otomobil uzmanlarına bir soru

2005 model 1,2 clio hb sahibiyim, bu araç km de 27 krş yakmakta ve ayda 500 ytl benzine para gidiyor, motoru düşük olduğundan bu araca lpg taktırmayı önermiyorlar.
şimdi bu aracı satıp, lpg taktırabileceğim az yakacak bir araç arıyorum ne önerirsiniz?

saniyorum araciniz 60bin-70bin kilometre arasinda. emin olmamakla birlikte 16bin lira bunlarin piyasasi.

neyse ayni fiyata 2006-2007 peugeot 206 falan bulunabilir. ya da 2005-2006 toyota yaris. walla isterseniz 2000 vectra da olabilir. baska da bisey gelmediki aklima.
  • osuruklu  (02.06.08 18:09:50)
bilmem cok mu ufak olur veya illa lpg taktirmak mi istersin ama c2 1.4hdi da bir alternatif. agresif olmayan kullanım ile 5lt/100km yaktigini biliyorum, normalde 5.5 civari olsa da. 5.5 civari zaten 16-17krş yapar sanırım km başına. fabrika verileri ortalama 4.3 diyor ama yakalamak zor gibi bunu.

benzinli de honda jazz oldukca iyi 1.4 olarak veya yaris ve opel corsa 1lt benzinliler tercih edilebilir. fiyat araligi belirtmedigin icin ben hepsini yazmis bulundun ama neyse
  • 2pac  (02.06.08 18:33:24)
alla alla bu kadar yakmaması gerek, normal değil. gazı köklüyorsunuz herhalde sonuna kadar ki. bu araçlarda belli bir hızın üstüne çıkmadıktan, klima açmadıktan, devirli kullandıktan sonra lpg li bi araçla üç aşağı beş yukarı aynı yakar.

  • babatema  (02.06.08 19:28:49)
2000 model civarı lpg'li ford focus'lar işini görür.

  • os  (02.06.08 20:17:04)
kullandığın araç düzgün kullanımda 1.5 dci ile aynı yakabilen (neredeyse) bir araçtır. kısaca senin kullanma tarzında ya da aracında bir yanlışlık mevcut. ayda 2 bin km yol yapıp sürekli hız yapıyor da olamazsın ki? 27 kuruştan anlamam ayrıca 100 km de kaç lt yakıyorsun onu söyler misin?

  • ozdek  (02.06.08 20:57:49)
ilginiz için teşekkürler.
benim araç 32.000 km'de, evet sanırım gazı fazla kullanıyorum, pek sakin kullandığım söylenemez, klima açmadan önce 25 krş yakıyordu, bu ay ise 27 krş yakmaya başladı, az yakan bir araç olarak lpg li bir model almak geldi aklıma.
bu arada alabileceğim arac 23.000 ytl yi geçmezse iyi olur.
  • sathaner  (02.06.08 21:01:39)
80-90 ı geçmemek gerekiyor fazla motor hacmi küçük olduğu için çok güç harcıyor. fazla ağırlık taşımadığınız sürece lpg li araçla aynı yakar bunlar. sakin kullanır, bakımlarını yaptırırsanız 170kr a kadar rahat düşer.

  • babatema  (02.06.08 21:13:21)
aha benim konum.
lpg den çekinmeyiniz montajından çekininiz. montajdan evvel iyi araştırma yapıp düzgün bi yerde monte ettirdikten sonra lpg kitini problemsiz kullanırsınız.
kendim kullanıyorum onlarca insana da ön ayak oldum herkes hayatından çok memnun.

asıl konuya gelirsek clioyu 16.500 liraya sattığınızı düşünelim. yeni araç için bütçe nasıl olacak bu önemli. başabaş bişiler düşünürseniz 15.000 liralık bir araç bakmanız lazım zira minimum 1500 lira lpg ye harcanacak.

15-20.000 lira aralığında bir değerlendirme yapacak olursak;
kompakt sınıfta opel astra, vw bora, ford focus ve renault megane var. bunların hepsi lpg ye uygun araçlar. 1.4-1.6 lt hacim arasında motorları var.

küçükleri pek bilmiyorum lpg hususunda.

ama yaşı biraz küçültüp orta sınıflar da değerlendirilebilir. vw passat, scoda octaiva, volvo s40, renault laguna da o fiyat aralığında kolayca alınabilecek otomobiller. passat'ın 1.8 turbosunda lpg uygulaması nasıl emin değilim.

ben olsam ne yapardım biraz tuhaf gelebilir ama 99 model bir volvo s70 t5 alıp biraz maliyetli de olsa (sanırım 1200€) lpg monte ettirip 225 beygirin ve konforun tadını çıkarırdım. parçası biraz pahalı yalnız. servis sorunları tamamiyle giderildi tüm büyükşehirlerde servisi bulunabiliyor.
  • agk  (02.06.08 21:14:40)
valla 1.2 araç bu kadar çok yakması demek ya acaip çok kullanıyorsunuz ya da bir sorun var demektir. sizden kaynaklanan bişiy değilse (gazı kökleyip fren yapmak gibi) bir motora baktırın derim.

  • darknum  (02.06.08 22:10:27)
benzin ile ilgili hesaplar yaparken litre/ 100 km şeklinde ölçmeniz daha yararlı olur, zira petrol fiyatları çok oynuyor. ve de eğer km'de 27 kuruş yakıyorsanız 100 km'de 7.7 lt benzin yakıyorsunuz bugünkü 95 oktan kurşunsuz benzin fiyatına göre. bu miktar gayet düşüktür aslında.

  • tom riddle  (02.06.08 23:43:38)