Formula 1

Formula 1 tutkunları,

Yıllardır merak ettiğim bir soruyu size sorayım, cevaplansın da içim rahat etsin.

Az evvel 2011 italya gp'yi izledim, aslında takip ediyorum senelerdir ama kafama takılan konu şu. Dün sıralama turlarında dereceler 1.22 civarlarında dönerken bugün yarış sırasında en hızlı tur zamanı 1.26 civarında oluşuyor.

Sadece bu yarışta değil, hemen her yarış en az 3 saniye fark görmek mümkün bu süreler arasında. Öncelikle pilot aynı pilot, araç aynı araç. Yarışta içinde benzin miktarı fazla olabilir ama bu sefer de yarışta son turlara doğru en azından 1 saniyeye kadar düşmesi gerekir farkın kanımca. Tur bindirme sırasında zaman kaybediyor da olabilirler ama illa tur bindirme sebebiyle zaman kaybetmediği turlar da olmaktadır.

Nedendir bu fark? Pilotun yorgunluğu mu etkilemektedir?

yarışta benzin daha fazla sonra doğru dereceler zaten düşüyor daha da düşmemesinin sebebi sonlarda daha kötü olan lastiğin kullanılması genellikle. 2005'ten beri bu sporun içine ettikleri abuk kuralların sonucu.

  • hewit  (11.09.11 17:34:43)
@hewit,

iyi güzel de benzin ikmal olayı kaldırılmadan önce de vardı bu farklar. lastiklerin performansı düşürdüğü gerçek ama sıralama turlarında da kafalarına estiğince kullanamıyorlar lastikleri.
  • cakabo  (11.09.11 17:40:47)
açarsak işin içine araçların karakteristik özellikleri, tek derecelik lastik seçme şansı, deposu boş arabalar girer, 2005 öncesi aracını sıralama turlarına göre hazırlayan takım çok az benzinle ve en iyi durumdaki lastiğiyle bu turu atıyordu, yarışta ise aracı yarışa daha uygun ayarlarda tutmak zorunda. benzin miktarı sıralama turlarındaki kadar düşünce lastikten kaybediyor. bir diğer etken de pilotların kafa yapısı, bu görece geri planda kalabilir ancak tek tura hazırlanan pilotla yarışa hazırlanan pilotun kafası farklı olluyor, öncelikli ayırd edici durumlar lastik, aracın ayarları ve benzin yükü.

  • hewit  (11.09.11 17:48:10)
2005 öncesi için örnekler de vereyim rastgele:

2004 avustralya, pole: 1:24.408 msc
en hızlı tur:1:24.125

bu sene avustralya ise:
pole 1:25.296 vettel
en hızlı tur: 1:28.947

görüldüğü üzere işler artık çok değişti

başka örnekler:

2003 kanada: pole: 1:15.529 kardeş ralf
en hızlı tur:1'16.040 alonso

2011 kanada: pole: vettel 1:14.011
en hızlı tur: 1:16.956 button

2004 bahreyn: Fastest Lap: Michael Schumacher 1:30.252
pole: 1:30.139 msc

arada çok az fark varken:

2010 bahreyn: en hızlı tur: 1:58.287 alonso
pole: 1:55.029

fark açılıyor,

2. sıralama turları bölümüne bakarsak farklar daha da açık, zira ilk 10 sıralama turları sonundaki arabayla yarışa başlıyor.

vs vs
  • hewit  (11.09.11 17:56:47 ~ 18:03:36)
bayadır takip etmiyorum ama kers ve drs de açık galiba sıralama turlarında.

  • check minus  (11.09.11 18:02:12)
aynen check minus'in soyledigi gibi. yaris icinde DRS sadece pistin belirli bir kisminda ve belirli kosullarda kullaniliyor, siralamada ise DRS serbest.

  • tom riddle  (11.09.11 18:46:40 ~ 18:48:00)