Cruise Control

hali hazırda cruise control'ü olmayan bir arabaya bu edevatın takılıp takılamayacağını nasıl öğrenebiliriz? teşekkürler.

arabanın modeli nedir?

  • solomon  (10.09.11 12:49:30)
servisi arayıp ogrenebilirsin, mercedes te 500-600tl mi neymiş peder taktırcaktı ordan hatırlıyom.

  • rurouni  (10.09.11 12:50:38)
siz bilirsiniz ama asla önermem. cruise control arabaya daha fazla benzin yaktırır.

  • Kamyoncunun vitesi  (10.09.11 13:38:54)
daha fazla benzin mi yaktırı ? tam tersi sabit hızla gitmek aracın yakıt tüketimini azaltır. hatta bu özelliği tasarruf amaçlı da kullananlar vardır. ancak şunu belirteyim benim aracımda da var ve kullananların çoğu bir müddet sonra hiç kullanmamaya başlıyor. şehir içinde kullanmak zaten nerede ise imkansız çünkü frene basınca sistem boşa düşüyor. uzun ve boş yollarda ise gerçekten büyük keyif. hele de otomatik vites ise koltukta bağdaş kurup çekirdek çitleyerek ve burnunuzu karıştırarak gitmek (oha), tarif edilemez.

  • ground  (10.09.11 14:08:56)
ben otomotivde servis müdürlüğü yapıyorum. araba belirnenen hızın maksimum 8 km altına düştüğü zaman arabayı tekrar eski hızına getirmek için ani gaz verişleri olur yani yakıt ekonomisi, araba beyninin hiç umurunda değildir. bu arada, belirnene hızın 3-4 km üzerine çıkar, beyin gaz keser ve dalgalanma olur bu şekilde gider. sürekli ve sabit hız, teoride olduğu gibi pratikte hiç bir zaman gerçekleşmez çünkü yol koşulları (yokuş yukarı, önden rüzgar, inik lastikler vb.) sürekli arabayı yavaşlatma eğilimindedirler...

bkz: www.eksiduyuru.com
  • Kamyoncunun vitesi  (12.09.11 00:22:40)
@Kamyoncunun vitesi:
ikidir benim duyurumda otomotivdeyim deyip güzel güzel anlatıyorsunuz da, soruma inatla cevap vermiyorsunuz, citroen c3'e takılır mı? soru basit, allah aşkına.

  • gonion  (13.09.11 21:50:42)
Arkadaşım; öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim. Ben popüler bir fransız markasında servis müdürlüğü yapıyorum. Gelelim sorunun cevabının son noktasına :Her araca fabrikasyon ekipman takıldığı gibi sonradan da eklenebilir.Bunun adına satış esnasında "opsiyonel ekipmanlar" deniyor.Fakat satın aldığınız esnada marka tarafından takılmamış fakat sonradan kullanıcı tarafından eklenen ekipmanlar çok çok maliyetli oluyor.Çünkü bu takılan ekipmanlar "yedek parça" olarak işlem görmekte, dolayısı ile 3 katına mal olmaktadır.. Ama en büyük dezavantajı ise sürekli arıza çıkarması ve doğru dürüst çalışmamasıdır.Çünkü bu sistemi aracın kabul etmesi,yani beyni bu sistemi tanıması,bu programları içeren bir beyin versiyonunda olması gerekir.autocruise takılır,takılır fakat çok maliyetli olur ve sizi arızaları ile üzer.Gerisi size kalmış..Saygılar

  • Kamyoncunun vitesi  (16.09.11 19:37:23)