hukukçu arkadaşlara basit bir soru

şöyle bir sorum var size,
borçlar kanunu md.49/II yani "hakim manevi zarar miktarını tayin ederken tarafların sıfatını işgal ettikleri makamı ve diğer sosyo ekonomik durumları dikkate alır(bk md.49/II)bu madde değişikliğe uğradı mı ben araştırdım ama mevzuata da göz attım fakat bulamadım.ben sanki bu durum değişti artık manevi zarar tayininde tarafaların sıfatı vs gibi etkenler dikkate alınmıyor diye duymuştum bi buldurun ya geniuslar sevaptır...

değişti, 6098 sayılı yeni borçlar kanununda 56.madde.

www.turkhukuksitesi.com
  • trajikomix  (09.09.11 21:15:25)
değişti ama yürürlüğe girmedi henüz (burası edit edildi), yeni kanun madee 11'de temmuz 2012'de yürürlüğe gireceği yazılı. ayrıca yeni kanunda diyor ki:

A. Geçmişe etkili olmama kuralı

MADDE 1 – (1) Türk Borçlar Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önceki fiil ve işlemlere, bunların hukuken bağlayıcı olup olmadıklarına ve sonuçlarına, bu fiil ve işlemler hangi kanun yürürlükte iken gerçekleşmişse, kural olarak o kanun hükümleri uygulanır. Ancak, Türk Borçlar Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra bu fiil ve işlemlere ilişkin olarak gerçekleşecek temerrüt, sona erme ve tasfiye, Türk Borçlar Kanunu hükümlerine tabidir.

B. Geçmişe etkili olma

I. Kamu düzeni ve genel ahlâk

MADDE 2 – (1) Türk Borçlar Kanununun kamu düzenine ve genel ahlâka ilişkin kuralları, gerçekleştikleri tarihe bakılmaksızın, bütün fiil ve işlemlere uygulanır.

II. İçeriği kanunla belirlenen işlem ve ilişkiler

MADDE 3 – (1) Türk Borçlar Kanunu hükümleri, yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak, daha önce gerçekleşmiş olsalar bile, içerikleri tarafların iradeleri gözetilmeksizin doğrudan doğruya kanunla belirlenmiş işlem ve ilişkilere uygulanır.

III. Kazanılmamış haklar

MADDE 4 – (1) Türk Borçlar Kanununun yürürlüğe girmesinden önce gerçekleşmiş olup da, Türk Borçlar Kanununun yürürlüğe girdiği sırada henüz herhangi bir hak doğurmamış fiil ve işlemlere, Türk Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.
  • tedirginlik hucresi  (09.09.11 21:24:12 ~ 21:57:20)