Org almak istiyorum.Yardım

Şu ana kadar herhangi bir müzik aleti kullanamadım yaşım 27 ama işe orgla başlamak istiyorum hem daha kolay olacağını sanıyorum başlangıç seviyesi için nasıl bir org almalıyım?

27'den sonra iki eli farklı farklı çalıştırmaya yönlendirmek zor olabilir. nefesli veya telli çalgı öneririm.

  • 9kuyruklukedi  (08.09.11 10:54:59)
40'ında piyanoya başlayan kuzenim var @9kuyruklukedi :) hevesini kırma gencin ehem...

  • no avalon  (08.09.11 11:08:46)
iki eli ayrı idare etmek beyni de ikiye bölmek gibi.
piyano için genelde çocukluktan başlamak uygun derler.
ondan dedim. hevesi kırılmasın tabii.
ama çok para verecekse önce demo kurs gibi bir şeye gitsin.
bi denesin kendini.
kılıfına sokup depoya kaldırmasın sonra.
  • 9kuyruklukedi  (08.09.11 11:11:57)
27 milat olmuş hocam. telli falan baksan?

  • alpkartal  (08.09.11 11:32:33)
bir profesyonel müzisyen olarak benim yorumum şu şekilde:
elbette profesyonel bazda düşünüldüğünde yaylı çalgılar, üflemeli çalgılar ve piyano maksimum 12-14 yaş aralığoında başlanır, konservatuvarda orta, lise ve üniversite eğitimi tamamlanır ve profesyonel müzisyen olunur... gitarda durum biraz farklı.14-16 yaşında da başlanabildiğini biliyorum klasik gitara...
amaç hobi olduğunda yaşın bir önemi yoktur. kişi yetenekliyse, kulağı iyiyse, sabırlı, azimli ve her gün zaman ayırabilip, bilinçli çalışabilecek kadar planlı programlıysa öğrenmek mümkündür belli bir yaştan sonra...
piyano zor, tellilere bakın, telli zor üflemeye bakın gibi bir mantığı kabul etmiyorum... elbette akustik gitar, keman ve piyanoya göre daha kolaydır. tıpkı flüt, obua, klarnetin de kemana ve piyanoya göre olduğu gibi...
ama asıl düşünülmesi gereken nokta, kişinin gerçekten istediği bir enstrumanı çalması gerekliliğidir. keman seviyorsa obua, piyano seviyorsa viola da gamba çalışmayınız...
nacizane..

sorunuza gelince, başlangıç seviyesi bir klavye için, tüneldeki müzik mağazaları işinizi görecektir. piyano tuşesine yakın olan, touch response'u iyi, üzerinde çok fazla ses ve ritm bulunmayan bir klavye işinizi görür...
  • jeanluc  (08.09.11 12:22:23)
güncel bir makine arıyosanız Roland GW-8 düşünebilirsiniz, (Sıfırı 1550 TL)
daha uygun bütçeli kaliteli bişeylar bakarsanız Korg I30 düşünülebilir, (ikinci eli 900-1050 TL)
daha temel bir klavye düşünüyorum derseniz Roland G-600 diyebilirim. (ikinci el 550-700 TL)

sakın Korg, Roland ve Gem harici klavye almayın 3 günde atarsınız, casio ve yamaha (üst seriler hariç) gibi markaların 400-500 liralık orgları hiç bir işe yaramaz, ne ritm var ne ses var nede destek var.

unutmayın, org çalarken ne kadar iyi ses ve ritm o kadar heves demek
  • korg  (08.09.11 12:37:55 ~ 12:44:36)