Siyasi Tarih

Siyasi - Siyasal tarih; Hangisi doğruysa; bu konu üzerinde okumam için hangi yazarları yahut kitapları önerirsiniz?

fahir armaoglu gercekten yazdigi donemi cok iyi anlatmistir. john merriman var yale'de profesor, cok guzel bir kitap yazmis a history of modern europe diye. iki ciltlik edition'i da var, birlestirilmis olani da. norman davies'in da europe: a history kitabi cok guzel. yalniz tabi siyasi tarih denilince genelde 1780 sonrasi anlasilir, bu kitap daha geriden alip getiriyor, istemezseniz basini okumayiverirsiniz. :)

ha bir de eric hobsbawm var, adamin kitaplari turkce'ye de cevrildi, bir kismi iletisim'den bir kismi dost'dan. hem politik, hem diplomatik, hem ekonomik tarihi cok guzel anlatiyor. onun ozellikle "age of x*" serisini mutlaka okumak lazim bence. topu topu dort ince kitap ama harika bir bilgi veriyor. gerci yazar cok yanli ama anliyorsun hangisi kendi fikri, hangisi somut gercek.

*: revolution, capital, empire, extremes
  • sendelemeden  (07.09.11 06:11:53)
ayrıca oral sander-siyasi tarih I ve II

  • 1lisan1insan  (07.09.11 07:34:31)
siyasi tarih hocamın gönderdiği kitap listesini aynen yapıştırıyorum:

ABEL Olivier, ARKAUN Mohammed, MARDİN Şerif, Avrupa’da Etin, Din ve Laiklik, (çev: Sosi Dalanoğlu , Serne Yılmaz ) İst.: Metis Yay. 1995
AKŞİN Sina, Ana Çizgileriyle Türkiye’nin yakın Tarihi 1789-1980 I. Cilt, İst.:Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., Temmuz 1997.
AKŞİN Sina, Ana Çizgileriyle Türkiye’nin yakın Tarihi 1789-1980 II. Cilt, İst.:Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., Temmuz 1997.
ARMAOĞLU Fahir, 19. Yüzyıl Siyasi Tarihi, Ankara: Türk Tarih Kurumları Yay.,
ARMAOĞLU Fahir, 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi 1914-1980, Cilt 1, Ankara: Türkiye İş Bankası Kültür Yay., 1993.
ARMAOĞLU Fahir, 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi 1980-1990, Cilt 2,: Türkiye İş Bankası Kültür Yay., 1994.
ARMAOĞLU Fahir, Filistin Meselesi ve Arap – İsrail Savaşları 1948-1988, Ankara: İş Bankası Kültür Yay., 1994.
ATEŞ Toktamış, Siyasal Tarih, İst.: Der Yay. ,1993.
ATEŞ Toktamış, Türk Devrim Tarihi, İst.: Der Yay. ,1993.
AVCIOĞLU Doğan, Milli Kurtuluş Tarihi 1983’den 1995, I CİLT, İst.: İstanbul Matbaası, 1974.
AVCIOĞLU Doğan, Milli Kurtuluş Tarihi 1983’den 1995, II CİLT, İst.: İstanbul Matbaası, 1974.
AVCIOĞLU Doğan, Milli Kurtuluş Tarihi 1983’den 1995, III CİLT, İst.: İstanbul Matbaası, 1974.
AVCIOĞLU Doğan, Milli Kurtuluş Tarihi 1983’den 1995, IV CİLT, İst.:Tekin Yay., 1974. BENETON Philippe, Toplumsal Sınıflar ( çev.: Hüsnü Dilli ) İst.: İletişim Yay.,....
BERKES Niyazi, 200 Yılıdır Neden Bocalıyoruz –1, İst.: Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., Eylül 1997.
BERKES Niyazi, 200 Yılıdır Neden Bocalıyoruz –2, İst.: Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., Eylül 1997.
BERKES Niyazi, Batıcılık, Ulusçuluk ve Toplumsal Devrimler I, İst.: Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., Kasım 1997.
BERKES Niyazi, Batıcılık, Ulusçuluk ve Toplumsal Devrimler II, İst.: Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., Kasım 1997.
BRUNHOFF Suzanne De, Devlet ve Sermaye, ( çev.: Kuvvet Lordoğlu ) Ank.: İmge Kitabevi, Ocak1992.
BURNS Edward Mc Nall, Çağdaş Siyasal Düşünceler 1850-1950, (çev.: Alaeddin Şenel), Ank.: Birey Toplum Yay.,1984.
CARR E. Hallett, Tarih Nedir?, İstanbul: İletişim Yayınları, 2006.
CEM İsmail, Geçiş Dönemi Türkiye’si 1981 –1984, İst.: Cem Yay.,1984.
CEM İsmail, Türkiye’de Geri Kalmışlığın Tarihi, İst.: Cem Yay. 4. Baskı, 1974.
COLLİNGWOOD R. G., Tarih Tasarımı, İstanbul: Ara Yayınları, 1990.
DERİNGİL Selim, Denge Oyunu, Tarih Vakfı Yayınları,
DİLAN Hasan Berke, Atatürk Dönemi Türkiye'nin Dış Politikası (1923-1939), İstanbul : Alfa, 1998.
DURANT Will & Ariel, Tarihten Dersler, ( çev.: Bozkurt Güvenç ) İst.: Cem Yay., 1968.
EFLATUN, Devlet, ( S. Eyüboğlu, A. Cimcoz ), İst: Remzi Yay. 1992
EFLATUN, Poetika ( çev.:İsmail Tunalı ), İst.:Remzi Kitapevi.,1993.
EFLATUN, Sokrates’in Savunması ( çev.:Teoman Aktürel ), İst.:Remzi Kitapevi.,1992.
FUKUYAMA Francis,Tarihin Sonumu, (çev.:Yusuf KAPLAN) Kayseri:Ray Yayıncılık,...
GASSET Y. Ortega, Tarihsel Bunalım ve İnsan, ( çev.: Neyir Gül Işık ),İst.: Metis Yay. 1. Baskı, 1992.
GASSET Y. Ortega, Kütlelerin İsyanı, ( çev.:Nejat Muallimoğlu ),İst.: Bedir Yay. 1. Baskı, 1992
GEORGEON François, Bir İmparatorluğun Ölümü 1908 – 1923, ( çev.: Server Tanilli) Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., Ekim 1997.
GERGER Haluk, Soğuk Savaş’tan Yumuşama’ya, Ankara: Işık Yay., 2006.
GÖNLÜBOL Mehmet, Milletlerarası Siyasi Teşkilatlanma, AÜSBF Yayınları, Sevinç Matbaası, Ankara, 1975.
GRAMSCİ Antanio, Modern Prens ( çev.:Pars Esin ) Ank.: Birey ve Toplum Yay. 1. Baskı, 1984.
GUTHRİE W.KC, İlkçağ Felsefe Tarihi, ( çev.:Ahmet Cevizci ) Ank.: Gündoğan Yay.1988.
GÜRÜN Kamuran, Savaşan Dünya ve Türkiye, Bilgi Yayınevi.
HOBSBAWM Eric, Kısa 20. yüzyıl 1914-1991 Aşırılılıklar Çağı, (çev.: Yavuz ALOGAN), İstanbul: Sarmal Yay. Ekim 1996.
HOPKİRK Peter, İstanbul’un Doğusunda Bitmeyen Oyun, İstanbul: Sabah Yay., 1995..
HUGO Victor, Doksanüç İhtilali, (çev.:Burhan Toprak ), İst., MEB Yay. 1994.
JENKİNS Keith, Tarihi Yeniden Düşünmek, ( çev.:Bahadır Sina Şener ), Ank.: ....Yay. 1. Baskı, 1991.
MARDİN Şerif, Türk Modernleşmesi, (der.: Mümtaz’er Türköne / Tuncay Önder ) İst.:, İletişim Yay. 2. B,1992.
MARX Karl, Louis Bonaparte’nin 18. Brumaire’i, ( çev.: Ahmet Acar ) İst.: Yorum Yay. 1993.
MİLİBAND Ralph, Kapitalist Devlet, ( çev.: Osman Akınhay ), İst: Belge Yay.,1989.
MOOERS Colin, Burjuva Avrupa’nın Kuruluşu, ( çev.:Bahadır Sina Şener) Ank.: ost Yay., Şubat 1997
MORE Thomas, Utopia ( çev.: S. Eyuboğlu, V. Günyol ) İst.: Cem Yay. 1997.
ORAN Baskın (Ed.), Türk Dış Politikası Kurtuluş Savaşından Bugüne Olgular, Belgeler, Yorumlar Cilt 1: 1919-1980. İstanbul : İletişim Yayınevi, 2001.
ORAN Baskın (Ed.), Türk Dış Politikası Kurtuluş Savaşından Bugüne Olgular, Belgeler, Yorumlar Cilt 2: 1980-2001. İstanbul : İletişim Yayınevi, 2001.
ORTAYLI İlber, Osmanlı İmparatorlu’nda Alman Nüfusu, İst. İletişim Yay.,1998.
ORWELL George, Bin Dokuzyüz Seksen Dört, ( çev.: Nuran Akgönen ) İst.: Can Yay., 1999.
ÖĞÜN S. Seyfi, Modernleşme Milliyetçilik ve Türkiye, İst.: Bağlam Yay. 1995.
ÖZYÜKSEL Murat, Feodalite ve Osmanlı Toplumu, İst.: Der Yay. 1997.
PARKİNSON C. Northcote, Siyasal Düşüncenin Evrimi (çev.: Mehmet Harmancı), İst., Remzi Yay. 1984.
POLİTZER Georges, Felsefenin Başlangıç İlkeleri, ( çev.: Sevim Belli ) İst. : Sosyal Yay., 1976, 3. B.
POULANTZAS Nicos, Faşizm ve Diktatörlük( çev.: Ahmet İnsel ) İst.: Birikim Yay. 1. Baskı, 1980.
PRİENNE Henri, Ortaçağ Kentleri – kökenleri ve ticaretin canlanması - ( çev. Şadan Karadeniz ) İst.: İletişim Yay.,1994.
RUSSEL Bertrand, Batı Felsefesi Tarihi- antik çağ-, ( çev.: Muammer Sencer ) İst.: Kitaş Yay., 1969.
SANDER Oral, Anka’nın Yükselişi ve Düşüşü – Osmanlı Diplomasi Tarihi, Ank.: İmge Kitapevi, 1. Baskı, 1993.
SANDER Oral, Siyasi Tarih İlk Çağlardan 1918’e, Ankara: İmge Yay., 1994.
SANDER Oral, Türkiye’nin Dış Politikası, Ankara: İmge Yay., 2006.
SARICA Murat, 100 Soruda Siyasi Düşünce Tarihi , İst.:, Gerçek Yay., 7. Baskı 1996.
SARICA Murat, Birinci Dünya Savaşından Sonra Avrupa’da Barışı Kurma ve Sürdürme Çabaları (1919-1929), İstanbul Üniversitesi Yayınları, 1982
SOYSAL İsmail, Türk Dış Politikası İncelemeleri için Kılavuz 1919-1993, İstanbul : Eren Yayıncılık, 1993.
SÖNMEZOĞLU Faruk (Der), Türk Dış Politikasının Analizi, İstanbul : Der Yayınları, 2001.
ŞEMSUTDİNOV A.,Kurtuluş Savaşı Yıllarında Türkiye – Sovyetler Birliği İlişkileri, ( çev.: A. Hasanoğlu) İst.: Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., Ağustos 2000.
ŞERİATİ Ali, Yarının Tarihine Bakış, ( çev.: Orhan Behin ), İst.: Akabe Yay.,1988.
TİLLY Charles, Avrupa’da Devrimler, 1492-1992, İstanbul: Afa Yayınları, 1990.
UÇAROL Rifat, Siyasi Tarih 1789-2001 , Der Yayınları.
  • black sabahat  (07.09.11 07:55:45)
Oral Sander'le başlamanı öneririm, konudan soğumaman için. Dili çok akıcıdır.

  • bitter cikolata  (07.09.11 08:30:34)
Sen bi ara Sevket Sureyya Aydemir'in Enver Pasa'sini, Tek Adam'ini, Ikinci Adam'ini filan da okusan iyi olur.

  • compadrito  (07.09.11 09:24:13)