[]

koku alamamak / tat alamamak

bundan 10 gün önce grip olmuştum.. hastalığım geçti, öksürük ve burun akıntısı kaldı.. bunlar haricinde de hayatımda ilk kez koku alamama ve tat alamama sorunuyla karşı karşıyayım.. daha önce de bir sürü kez deli gibi hasta olmuştum.. fakat hiç böyle acayip bir durumla karşılaşmadım.. burnum tamamen tıkalı değil, açık olduğu zamanlar da oluyor fakat limon kolonyası haricinde hiçbir şeyin kokusunu alamıyorum.. aynı şekilde yediğim şeyler de ya sadece tuz tadı, ya da şeker tadı veriyor.. hastalığımın ilk günlerinde vicks first defence kullanmıştım 2-3 kez.. sinirlerime zarar verniş olabilir mi ki acaba?

daha önce başına böyle bir şey gelmiş olan biri var mıdır? iyileşecek miyim doktur bey? =(


 
Sebebini bilemiyorum ama tat alamama problemi de aslınd koku almamaktan kaynaklıyor olabilir. Tat alma duyusu koku alma ile ortak çalışıyor sonuçta.


  • carc  (29.05.08 13:33:35) 
bence telaşlanacak birşey yok, vücudunuz kendini toparlamaya çalışıyor, ki demişsiniz zaten öksürük ve burun akıntısı kaldı diye.. muhtemelen koku alıcılarınızın henüz kendilerini toparlayamamıştır, biraz daha sabredin, hiçbir sorununuz kalmayacaktır..

doktor olduğumdan değil, başıma geldiği için söylüyorum bunları.
  • demcan  (29.05.08 14:22:48) 
kendi adıma bende koku almakla tat almak arasında doğrudan bir ilişki olduğunu sanıyorum lakin benim annem koku almıyor, tat alıyor. kendisine sorduğumda koku aldığımı hiç hatırlamıyorum diyor, doğuştan gelme diye düşünüyor ama doğru hatırlayamayabilir belki. ama tat alıyor yani bunu düşünüp test etmiştim, gözünü kapatıp,ezerek aynı kıvama getirdiğim patetes püresi ve beşamel sosunu pek de güzel ayırt etti. demem o ki çok korkulacak bişey olmayabilir telaş etmeyin ama doktora gitmemek olmaz. annemden biliyorum, kadıncağız kendine daha hiç parfüm seçemedi:(


  • rpmcmurphy  (29.05.08 20:50:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.