Bulgaristan'da Çifte Vatandaşlık Alma Hakkında

Merhaba Duyuru.
Bu kardeşiniz bulgaristanda sofya tıp üniversitesine diş hekimliği okumaya gidiyor.
Tabi gitmişken de vatandaşlık aliyim,avrupa vatandaşı oliyim gibi düşüncelere de gark oluyor.
velhasıl bu çifte vatandaşlık için nereye başvurulur,nasıl alınır.kolayı var mıdır?
teşekkürler.
öpüyorum.kib.bay

simdi bulgaristan deyip gecme. eskiden bizden vize istemeyen bir ulke ab yuzunden bir suru prosedur uygulamak zorunda. oyle dusun. ayrica bu ex-komunist ulkelerin hala degismemis sacma salak yasalari var vatandaslik icin. mesela esim 3 yilda turk vatandasligini alabilmesine ragmen benim romen vatandasi olabilmem icin 5 yil orda yasamam, romenceyi cok iyi bilmem, romen tarihini, romanya marsini ve daha bir suru seyi yalayip yutmam gerek ki ayni seylerin bulgar icin de gecerli olduguna eminim.

ayrica zannetmiyorum ki ogrenci vizesine vatandaslik versinler. onun icin gocmenlik oturumu alman lazim. yoksa herkes universiteye gittigi ulkenin pasaportunu alir gelirdi.
  • zlatan1937  (02.09.11 06:10:06)
Kurallar nerdeyse tum ulkelerde aynidir;

1- Bulgar vatandasi hatunla evlenedek
2- Once calisma ve oturma izni alacak, bu sekilde bilmem kac sene orda yasadiktan sonra artik yasamini orda idame ettirecegini soyleyerek proseduru baslatacak o da zlatanin dedigi gibi. Bulgar dili, tarihi, kulturunu bildigini gosterecek bi de yemin etcek
  • lpgli tosbaga  (02.09.11 07:58:06)
detayını değil ama hiç kolay olmadığını biliyorum. eski yöneticim bulgaristan doğumlu ve 20 yaşında türkiye'ye gelmiş biriydi. vatandaşlık almak için orada avukat tuttu, yıllardır uğraşıyordu. ana dili gibi bulgarca da biliyor ayrıca.

  • payroller on the moon  (02.09.11 10:18:14)
okulu bitirdikten sonra çalışacak ve belli bir süre orada yaşayacaksın, aksi takdirde başvuramazsın bile. evlenmediğin ve orada yatırım yapmadığın sürece en az 5 yılın var derim.

  • african rain  (02.09.11 11:43:49 ~ 11:44:28)