25 bin TL civarı araba tavsiyesi ve diğer birkaç soru

1 ay içinde sıfır araba alacağım, bütçe biraz kısıtlı, 25 bin. Belki 1-2 çıkabilirim.
istenen özellikler:
- küçük olacak
- az yakacak- mümkünse dizel
- Renault olmayacak.
Bu paraya ne alınabilir?

Şimdi gelelim diğer sorulara- bu işlerden pek anlamadığım için anneye anlatır gibi anlatırsanız? :)

- 2012 modeller çıkıyor ya, 2011 modelleri ucuza kapatabilir miyim acaba?
- Bir de, deneme sürüşü araçlarına da sıcak bakıyorum.. Yılın bu zamanı satarlar mı 2011 model deneme araçlarını?

renault istemem demişsin ancak bu durumda çok da fazla seçeneğin yok zaten. o fiyata bulabileceğin sıfır araçlar;

fiat albea
renault symbol
hyundai accent

renault'a binmem diyorsan accent tavsiye ederim.
  • robin crusoe  (29.08.11 12:59:12)
tercih senin tabi ki ama madem burada fikir danışıyorsun ben de bir şey sormak istiyorum müsaadenle: o bütçeyle neden 0 km araba?

çünkü 25-50 bin tl bandındaki sıfır km arabaların hiçbiri gerçekten kaliteli, güvenli ve estetik değildir. onun yerine yaşı büyük kaliteli bir dizel almanı tavsiye edrim. mesela 8-10 yaş civarı tdi bir audi a4'e binebilirsin bu rakamlara. yani accent'e, albea'ya ya da yürüyen teneke symbol'a bineceğime 98 model bir c serisi mercedes'e ya da 2002 bir a4'e binerim daha iyi.

tabi bana garanti marantiden bahsedebilirsin. ben de sana alman arabası yolda bırakmaz derim ;)

edit: tabi bu arabalar biraz büyük kaçabilir :) 5-6 yaş civarı bir polo veya a3 de olur sana. hem de çogzel olur
  • don toblerone  (29.08.11 13:23:55 ~ 13:39:28)
Nissan Micra
Chevrolet Spark
Chevrolet Aveo

micraların sıfırı 29000 den başlıyor, spark ve aveolar ise tam senin istediğin rakam civarı.
  • antidote  (29.08.11 13:27:08)
@ don toblerone: ben de 2. el taraftarıyım ama peder bey ille de 1. el diyor :/

  • black sabahat  (29.08.11 13:30:28)
öyleyse ağırlığını koy. ben tenekeye binmek istemiyorum de :) kendi arabamı kendim seçmek istiyorum de. temiz dizel bir poloya hayır demeyecektir baban.

  • don toblerone  (29.08.11 13:41:39)
@don: demez olur muyum, saatlerce tartıştık ama bizimkilerin amacı belli. 1-2 sene sonra annemin arabasını satıp benim arabaya konmak istiyorlar, o yüzden sıfır olsun diye tutturdular :/

  • black sabahat  (29.08.11 13:49:43)
o fiyata benim önerebileceğim en iyi araç 2009 ve üstü mitsubishi lancer 1.5 invite'dır.
kadınlara çok da fazla hitap etmeyen bir tasarımı var aslında. ama peder bey kesin sever diye düşünüyorum.
bu aracı önermemin sebepleri de şunlar:
öncelikle bu fiyata bulabileceğin C segmenti (senin küçük diye nitelendirdiğin polo, jazz gibi B segmenti araçların bir üst sınıfı) araçlar arasında modeli en yüksek olanlar arasında.
ikincisi donanım ve güvenlik olarak benzerlerinden daha üstün. (standart olarak 9 hava yastığı ile geliyor mesela. ayrıca atsc de [aktif denge kontrolü ve kaymayı önleyici sistem] var.)
üçüncüsü sürüşü çok keyifli, görüş açısı geniş, içi ferah ve geniş, bagaj hacmi yüksek.
dördüncüsü japon üretimi bir araç ve benzerlerine göre neredeyse sorunsuz. bakımları da düzenli yapıldığında yıllarca problem çıkarmaz.

eğer imkan varsa bu aracı mutlaka deneyin derim. hem güvenlik, hem donanım, hem tasarım, hem de fiyat-performans olarak 10 numara bir araç.
  • henry gale  (29.08.11 13:51:17)
dizel alma çünkü ikinci elde çok değer kaybettiriyor.dizelde 100 bin ve üzeri km ye gören hortlak görmüş gibi kaçıyor.

accent alma.daha 2-3 yaşındaki accent eralar paslanıyor.forumlarda bolca bilgi mevcut.
  • fikox  (29.08.11 14:08:58 ~ 14:10:09)
@don toblerone yolda bırakmayan alman falan, yok öyle bir dünya hocam...
mercedes i bilmiyorum ama vw grubu ve bmw servis meraklısıdır. hor kullanılmışsa sizi canınızdan bezdirebilir. Bizzat deneyimledim, lanet edersiniz alman arabasına da 2. el araca da.
Ama sıfır alacaksanız, garanti kapsamında gidip servisinde bedava yaptırırım derseniz kesinlikle alman.
o 10 11 yaşındaki a4'ler dışarıdan güzel görünüyor olabilir, ama olay öyle değil.
  • chaoslord  (29.08.11 14:10:28)